Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Maďarský Balaton. Dovolená u jezera, které může konkurovat i moři

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

18. 7. 2012

Destinací pro letní dovolenou je na výběr spousta, proto může být občas tvrdým oříškem vybrat tu pravou. Pokud hledáte odpočinek u vody za rozumnou cenu, nešlápnete s Balatonem rozhodně vedle.

FOTO: Balaton

Balaton není oblíbenou destinací bezdůvodně. Foto: Kristýna Motlová, TOPZINE.cz

Balaton je největš jezero střední Evropy. Je staré zhruba patnáct tisíc let. Jeho vodní plocha se rozprostírá na 596 km². Délka pobřeží je 197  km, a tak nabízí spoustu prostoru pro cestovatele, kteří čisté jezero o letních prázdninách v hojném počtu navštěvují.

Na každoroční příval turistů jsou města kolem skvěle připravena a najdete tu vše, co pro příjemnou dovolenou potřebujete. Co se ubytování týče, je kolem jezera celá škála možností od kempů přes prázdninové domy až po luxusní hotely.

FOTO: Balaton

V noci města kolem Balatonu rozhodně nespí. Foto: Kristýna Motlová, TOPZINE.cz

O občerstvení se postará spousta rozličných restaurací a barů, ani o obchody s potravinami není nouze. Nelze opomenout zdejší zmrzliny, které číhají na každém rohu a do nichž se bez problémů zamilujete.

Čtěte také: Za antikou do Budapešti aneb Co zůstalo z římského Aquinca?

Vodní podmínky jezera jsou pro turisty více než příznivé. Dno Balatonu je poměrně mělké, díky tomu se rychle prohřívá na ideální teplotu. Voda v jezeře je čistá a na rozdíl od moří se v tomto případě nemusíte bát útoku některého z mořských živočichů.

FOTO: Balaton

Šlapadla jsou jen jednou z mnoha místních aktivit. Foto: Kristýna Motlová, TOPZINE.cz

Je možné zde provozovat jachting, jízdu na člunu či šlapadle. Zábavy a sportovního vyžití je ale plno i mimo jezerní plochu. Nabídka se samozřejmě liší město od města, proto si zjistěte předem, kde na vás která zábava čeká. Okolí nabízí skvělé prostředí k vyjížďkám na kole či in-line bruslích a lze se také zúčastnit okružní plavby lodí.

Balaton je jednoduše skvělým cílem pro letní dovolenou, který vás na rozdíl od mořských destinací potěší cenou, sladkou vodou a absencí mořských živočichů. A když  máte trochu štěstí, dočkáte se stejných teplot vzduchu jako u moře.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Maďarský Balaton. Dovolená u jezera, které může konkurovat i moři