Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Našli jsme nejkrásnější stolové hory světa. Pohlédněte na divy přírody

Redakce

Redakce

23. 11. 2017

Stolové hory se tyčí stovky metrů nad okolním povrchem. Většinou pamatují doby, kdy po zemi běhali druhohorní dinosauři. Přesto, nebo právě proto, nás dodnes fascinují svou drsnou a neobyčejnou krásou.

FOTO: Table Mountain

Table Mountain, Zdroj: wikipedie.org

7. Asgard

Monumentální Asgard je přirozenou dominantou kanadského Národního parku Auyuittuq na Baffinově ostrově. Uprostřed Buffinových hor se tyčí dva skalní masívy, jejichž ploché vrcholky odděluje vykrojené sedlo. Divokost a netradičnost tohoto místa využili roku 1976 i američtí filmaři při natáčení bondovky Špion, který mě miloval.

FOTO: Asgard

Asgard

6. Kukenan

Se svými 2680 metry výšky a tři kilometry délky jde o jednu z nejmohutnějších tepui, jak nazývají Venezuelci stolové hory. Leží nedaleko své slavnější sestřičky, venezuelské stolové hory Roraima. Nemá se však za co stydět. Na jejím jižním svahu padají peřeje vodopádu Kukenan, který je druhý nejdelší na světě.

FOTO: Kukenan

Kukenan

5. Heroubreio

Náš další přírůstek najdete uprostřed výbuchy sopek zvrásněné islandské vysočiny. Také stolová hora Heroubreio vděčí za vznik neklidnému vulkánu, který se probudil ze spánku pod mohutným ledovcem. Díky strmosti a nestabilnímu povrchu hory vystoupil první člověk na její vrchol až roku 1908.

FOTO: Islandská příroda

Islandská divočina je nádherná

4. Debre Damo

Stolová hora, ležící v severní Etiopii, se může pochlubit nevšední minulostí. Na její plošině byl v šestém století po Kristu založen zřejmě nejstarší křesťanský klášter na území dnešní Etiopie. Pro obtížnou dostupnost vrcholu bylo toto místo dokonale chráněno před nepřátelským okolím.

FOTO: Kostel na Debre Damo

Kostel na Debre Damo

3. Auyan tepui

Doslova čertovsky nádherná je venezuelská Auyan tepui. Možná je to proto, že její původní název znamená v překladu Ďáblova hora. Díky Angelovu vodopádu, který je nejdelší na světě, a své netradiční kráse jde o nejnavštěvovanější stolovku ve Venezuele. Zajímavostí je, že vodopád je pojmenovaný po pilotu Jimmie Angelovi, který na této stolové hoře v roce 1937 havaroval se svým letounem.

FOTO: Auyan tepui

Auyan tepui

2. Roraima

Asi nejznámější stolovou horu na Zemi najdete opět ve Venezuele. Se svými 2772 metry výšky se jedná o nejvyšší tepui zmíněného státu. Podobně jako na dalších jihoamerických stolových horách žije na její izolované plošině mnoho unikátních rostlin a živočichů. Zajímavostí je nejen fakt, že v útrobách této hory před několika lety objevila česko-slovenská expedice rozsáhlé jeskyně, ale také to, že kdysi měla inspirovat Arthura Conana Doyla k napsání románu Ztracený svět.

FOTO: Roraima

Roraima

1. Table mountain

A jsme ve finále! Monumentální Table Mountain (Stolová hora) se tyčí nad jihoafrickým Kapským městem. Její ohromná plošina je oblíbeným cílem jak Jihoafričanů, tak i zahraničních turistů, které sem pravidelně vozí lanovka. Nádherný výhled do okolí a na Atlantik způsobil, že se jde o vyhlášený výletní cíl. První Evropan António de Saldanha na ni vystoupal v roce 1503 a tento muž ji tehdy také pojmenoval.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Našli jsme nejkrásnější stolové hory světa. Pohlédněte na divy přírody