Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Národní srovnávací zkoušky jsou za dveřmi, využijte svou první šanci

Redakce

Redakce

14. 11. 2011

Národní srovnávací zkoušky (NSZ) jsou cestou k přijetí na VŠ. Dobré výsledky vám mohou zajistit místo na fakultě v ČR nebo na Slovensku. K prvnímu termínu se můžete přihlásit do čtvrtka 17. listopadu.

FOTO: Studenti

Zkoušky, Zdroj: Pavel Cizner, topzine.cz

První letošní termín NSZ, ze šesti celkových, se uskuteční v sobotu 3. prosince. Přihlásit se však musíte do 17. listopadu. Zkoušky budou probíhat celoplošně na území České a Slovenské republiky, uchazeči si však mohou místo k vykonání zkoušky vybrat sami. Společnost Scio, která NSZ pořádá, předpokládá účast kolem šesti tisíc lidí.

Čtěte také: Národní srovnávací zkoušky poskytují daleko víc, než si mnozí uvědomují

V prosinci se koná pouze zkouška Obecných stijních předpokladů (OSP). Tu ovšem vyžaduje většina fakult přijímajících na základě výsledků z NSZ. Cena testů se nicméně oproti minulým rokům změnila, například v roce 2009 stál test OSP 394 korun. Nyní se takzvaná základní verze pohybuje od 401 korun výše.

Platba za zkoušku musí dorazit na účet společnosti do 14 dní od objednávky, nejpozději 12. den před započetím zkoušky. Účastníci, kteří prokáží sociální potřebnost, zaplatí za zkoušku o 300 korun méně.

FOTO: Scio testy

Společnost Scio nabízí testy z různých předmětů, Zdroj: youtube.com

Letos na základě výsledků NSZ přijímá dohromady 45 fakult. Slovenské vysoké školy svůj zájem zvýšily, zájem českých univerzit je podobný loňsku. Mezi nejžádanější se řadí obory z fakulty Sociálních studií MU v Brně, Národohospodářské fakulty VŠE v Praze a všechny právnické fakulty v ČR (Olomouc, Praha, Plzeň), ale také další.

Některé školy podmínky přijetí změnily. Nejčastější změnou jsou požadavky na typ testu, který musí uchazeč absolvovat. Podrobné změny a seznam fakult uvádí společnost na svých webových strankách.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Národní srovnávací zkoušky jsou za dveřmi, využijte svou první šanci