Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Národní galerie nabízí 18. května vstup zdarma !

FOTO: Veletržní palácBlíží se středa 18. května a s ní i Mezinárodní den muzeí a galerií tradičně spojený s volnými vstupy do různých kulturních institucí. Své brány veřejnosti otevře i Národní galerie v Praze. Nenechte si proto ujít jedinečnou možnost vidět zcela zdarma národní umělecké sbírky.

FOTO: Veletržní palác

Do expozic NG bude během Mezinárodního dne muzeí a galerií vstup zdarma, Zdroj: ngprague.cz

Ve středu 18. května slaví svůj svátek muzea a galerie po celém světě, je totiž Mezinárodní den muzeí a galerií. Tématem pro rok 2011 je Muzeum a paměť aneb umění a muzea vyprávějí váš příběh. Do oslav tohoto významného dne se zapojila i Národní galerie, která návštěvníkům nabídne od 10 do 18 hodin volné vstupy do svých stálých sbírek s výjimkou Valdštejnské jízdárny. Lektorské oddělení Národní galerie si pro návštěvníky připravilo pestrý doprovodný program.

Kam vyrazit?

Pokud máte v oblibě staré umění, jistě neváhejte a běžte se podívat do kláštera sv. Anežky České, kde na vás čeká české i evropské umění doby středověku. Ve Šternberském paláci potom můžete obdivovat sbírku evropského umění od doby antiky až do závěru baroka.

OBR: Mistr třeboňského oltáře Kladení do hrobu

Sbírky Anežského kláštera představí umění středověku

Ve Schwarzenberském paláci si přijdou na své milovníci českého baroka. Ti, kdo zatouží po umění 19. století, se mohou vydat do kláštera sv. Jiří na Pražském hradě. Zde je navíc od 7. dubna vystaven obraz Pohádka (1904) od Jana Preislera, který je jen krátkodobou zápůjčkou z galerie Kodl a určitě stojí za to ho vidět.

Kvality českého kubismu pak můžete obdivovat v domě U Černé Matky Boží a jestliže budete chtít zůstat u moderního umění, pak vás jistě potěší sbírka 20. a 21. století, která je umístěná ve Veletržním paláci. Do 12. června je navíc obohacena o obraz Vasilije Kandinského – Kozáci, zapůjčený z galerie Tate Moderne v Londýně.

OBR: Jan Zrzavý Kleopatra

Obraz Jana Zrzavého nazvaný Kleopatra je možné vidět ve sbírkách NG

Pokud vás zajímá umění starého světa, nezapomeňte navštívit stálou expozici umění Asie a starověkého středomoří, která je vystavena v paláci Kinských. Kdyby vám pouhá návštěva výstavy nestačila, můžete využít zajímavého doprovodného programu, který zahrnuje nejrůznější přednášky, prohlídky nebo výtvarné dílny. Doprovodný program je rovněž celý den zdarma.

Klášter sv. Jiří

Komentované prohlídky

15,00 Les – tajemství nebo charakter? (A. Mánes, J. Mařák)

16,00 Voda – zrcadlení nebo hloubka? (J. Mánes, A. Chittussi)

17,00 Pohádka – temný svět nebo dobré konce? (M. Pirner, J. Preisler)

Dům U Černé Matky Boží

Komentovaná prohlídka 15,00 Osobnosti českého kubismu

Veletržní palác

Komentované prohlídky

11,00 Krajina okamžiku (C. Pissarro, C. Monet)

13,00 Krajina jako nálada (A. Slavíček, A. Hudeček) 14,30 Krajina jako imaginace (Toyen, J. Štyrský)

15,30 Krajina jako prostor pro akci (Z. Ságlová, P. Štembera)

Přednáška s obrazovou prezentací 16,30 Nové budovy Národní galerie – Kde všude už mohla v Praze stát nová budova Národní galerie, kdo ji navrhoval a proč se žádný z projektů neuskutečnil?

Otevřená výtvarná dílna pro všechny návštěvníky 13,00 – 17,00 Komponování obrazu –  Výtvarná dílna se koná u příležitosti významné zápůjčky obrazu Vasilije Kandinského. Toto dílo můžete porovnat s dalšími abstraktními díly v expozici moderního umění, zejména s obrazy Františka Kupky.

Palác Kinských

Komentovaná prohlídka

16,30 – 17,00 Půvaby indického malířství

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Národní galerie nabízí 18. května vstup zdarma !