Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Napořád a dokud neexploduje Slunce. Proč Alyson Noëlová nechce zestárnout a umřít?

Alžběta Lexová

Alžběta Lexová

9. 1. 2011

Říká se, že první partnerská krize přichází po dvou letech vztahu. Myslíte, že autorky romancí, které se zhlédly v konceptu pokud neumřeli, žijí dodnes, někdy napadlo, kolik takových krizí by si jejich hrdinové prožili během svých věčných lásek? Brutální cifra, že?

Ilustrace na obálce knihy Napořád Autor: Jan Křikava

Hlavní hrdinka Napořád, šestnáctiletá Ever, přišla při autonehodě o celou rodinu a téměř o život. Když se probudila z kómatu, zjistila, že si z klinické smrti odnesla nové schopnosti – vidí aury lidí a slyší jejich myšlenky. Ty na ni útočí na každém rohu a zejména při každém fyzickém kontaktu, a proto se Ever uzavírá do sebe a snaží se přehlušit okolní svět hudbou ze sluchátek, která téměř nikdy nesundává.

Její život se převrátí naruby, když potká Damena. Pozorný, krásný sympaťák si získá její srdce a Ever ani torchu nevadí podivnosti, které provázejí jeho existenci. Ever nevidí jeho auru, nedokáže číst jeho myšlenky, a kdykoli Damen promluví nebo se jí dotkne, zázračně se utiší hlasy v její hlavě.

Mozková kapacita velikosti planety hadra

Je toho moc. To musí zákonitě napadnout každého čtenáře, který překročí magickou hranici sta stránek a Napořád neodloží. Magické schopnosti hlavní hrdinky se pořád rozrůstají, až se zdá naprosto nemožné, že ještě neskončila ve vypolstrované cele se svěrací kazajkou. Začíná to aurami, které vlastně až na to, že Damen ji nemá, nehrají žádnou roli. Pokračuje to opakovaným ujišťováním, že Ever nečte myšlenky, ale vidí obrazy. No to by jí ale sluchátka byla celkem naprd nehledě na hlasitost, ne? Načež o stránku později zase slyší, co si myslí její spolužačka, tak co tedy?

A pozor, to ani zdaleka nejsou všechny Eveřiny zázračné schopnosti. Dívka totiž disponuje jakousi šamanskou silou doteku a na co sáhne, to vnitřně vidí. Sáhne na knihu a vědomosti se jí načtou do mozku, sáhne na test a zná správné odpovědi, na druhou stranu ale sáhne na mobil a nenačte se jí do mozku celá paměť SMS, sáhne na člověka a neví, co měl k obědu, takže nějaké limity její šamanismus přece jen očividně má. Ale jaké?

Celkově vzato, kdyby opravdu dokázala všechno, co si pro ni Noëlová vymyslela, byla by chodící Rainman a její mozková kapacita by dalece převyšovala i Marvina ze Stopařova průvodce. Výčet jejích schopností zavání tím, že autorka po sobě text nečetla, v průběhu psaní ji napadaly další úžasnosti, které by Ever mohla umět a zapomínala tak využít a propracovat to, co už Ever umí. Všechny její schopnosti jsou zoufale nedomyšlené, něco zvládne, na druhou stranu něco zase vůbec ne.

Kdo to chápe, ať zvedne ruku

Napořád by byl relativně hezký dívčí románek s nádechem nadpřirozena, kdyby všem jeho čtenářkám hromadně spadlo IQ o padesát bodů dolů. Postavy prázdné, obzvláště Damen, o kterém se nedozvíme prakticky nic jiného, než že je magicky krásný a umí vytahovat červené tulipány a bílé růže prakticky odkudkoli. Pokud to někomu stačí k zamilování se až do smrti, vlastně navěky věků, prosím.

Pointa celé knihy se ztratí kdesi na stopadesáté straně a už se neobjeví. Pak už je to jen snůška pubertálního vzdoru (ačkoli ten je moc zdařile prokreslený), zlomeného srdce, uzdraveného srdce, rivality v lásce, závěrečné rvačky a adieu, pointa nikde. Co tím chtěla Noëlová říct, co se bude dít v dalších dílech, proč Damen nemá auru, jak se udržuje ve svém nadpřirozeném stavu a jakou vůbec můžou mít se svým pokud neumřeli, žijí dodnes šanci na vztah, zůstává záhadou.

Napořád na hony páchne snahou svézt se na módní vlně paranormálních romancí pro mladé, což by samo o sobě nebylo tak zlé, takových je spousta, ale Napořád bylo očividně spíchnuté horkou jehlou, aby se stihlo vydat ještě než módní vlna smrtelných školou povinných dívek a nadpřirozených o několik století starších chlapců zase opadne. O čemž bohužel svědčí i fakt, že všech, prozatím pět dílů série, vyšlo v zahraničí v rozmezí pouhých dvou let. Nezbývá než doufat, že se autorka narůstající kvantitou dopracuje alespoň k nějaké kvalitě.

Název originálu: Evermore
Český název: Napořád
Autorka: Alyson Noëlová
Překlad: Lucie Simerová
Obálka: Jak Křikava
Počet stran: 272
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 150 x 205 mm
Vydal: Argo, Praha 2010
Doporučená cena: 269 Kč

Hodnocení: ** (40 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Napořád a dokud neexploduje Slunce. Proč Alyson Noëlová nechce zestárnout a umřít?