Menu
TOPZINE.cz
Recenze hudebních CD a DVD

Na Xindla X potřebujete Návod ke čtení manuálu

Redakce

Redakce

7. 10. 2010

Ondřej Ládek, známější spíše pod pseudonymem Xindl X, vydal debutové album Návod ke čtení manuálu. Je plné rádoby hlubokých myšlenek, pocitů, osobité filosofie a sexu. Ládek se staví proti všem stereotypům a přináší vlastní směr vyjádření se.

Xindl X, Zdroj: bandzone.cz/xindlx

Xindl X, Zdroj: archiv

Xindl X působí trochu jako zjevení na naší hudební scéně. Kombinuje folk, blues i jazz, kterému sekunduje hiphopové frázování. Ostatně texty hrají na desce prim. Ládkovou předností je jednoznačně umění hrát si se slovy a vyjádřit i nevyjádřitelné. Bohužel často texty působí jako reklamní slogany, za což možná vdečí Xindl X praxi v reklamní agentuře.

Po boomu, který vyvolal singl Anděl, jenž se prohnal českými rádii, čekali někteří asi víc. Současně se musí uznat, že dnes už je trochu pasé hodnotit téměř dva roky starou desku, přesto je z ní cítit plánované rebelství a určité klišé. Některé texty jsou vtipné, bohužel občas tu vtipnost pravděpodobně vidí jen autor, ztratí se v délce textů, které se vám při poslechu dvou tří songů už nechce ani luštit. Trochu zamrzí, že hudebně je deska úplně ztracená. Melodie pouze podkreslují texty, po nějakém pěkném sólu či výraznějším momentu jakoby se slehla zem.

Ano, je to něco, co zaplnilo mezeru na trhu a ano, to se opravdu povedlo, ale to je asi tak všechno. Při počtu Xindlových příznivců je možná chyba ve mně. Přesto mi všechny songy přijdou podobné, jak intonací, tak melodiemi, možná by neměl k desce chybět ten pravý návod ke čtení manuálu. Jako prvotina dostačující, ale ne dechberoucí. Uvidíme, co přinese čas a nová deska Ondřeje Ládka.

Xindl X – Návod ke čtení manuálu
Vydáno: 29. září 2008
Skladby: Anděl, Styky, Relativní blues, Nech to koňovi, Můj cíl, Mamut, S lítostí vám oznamujeme, Čert nás vem, Pac a pusu, Žádaný a nežádoucí, Moje malá milá, Restart, Cool v plotě, Dysgrafik
Celkový čas: 53:51
Vydalo: Championship records

Hodnocení: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na Xindla X potřebujete Návod ke čtení manuálu