Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Na Popelku čekaly v oříšcích šaty. Co v nich najdeme my?

Redakce

Redakce

26. 12. 2010

Botanicky vzato jediným skutečným oříškem, se kterým jakožto konzumenti přijdeme do styku, je ten lískový z pohádky. Všechny ostatní poklady, které s oblibou dolujeme ze skořápek, jsme si snad z pohodlnosti překřtili na ořechy sami. A to přesto, že se většinou jedná o nažky, peckovice a v případě arašíd dokonce o luštěniny. Na jejich pozitivním významu však toto nepřesné ořechové označení nic nemění.

Ořechy dodávají našemu tělu složky, které jsou nepostradatelné pro jeho správné fungování. Měly by být proto nedílnou součástí každého vyváženého jídelníčku. Ořechy jsou velmi bohaté na minerální látky, vitaminy, nenasycené mastné kyseliny a bílkoviny.

OBR: Rubrika Apetit - čtenářské tipy

Společně s obilovinami dodávají plnohodnotné bílkoviny té nejvyšší kvality – obsahují všechny esenciální aminokyseliny v dostatečném množství a vhodném vzájemném poměru. Na rozdíl od živočišných bílkovin masa neobsahují ořechy odpadní toxické látky, bakterie a parazity a nepodléhají rozkladným procesům.

Vlašské ořechy

Vlašské ořechy, které dozrávají v září, ukrývají cenné látky jako jsou omega 3- mastné kyseliny a vitamíny E i B6. Jejich pravidelná konzumace snižuje cholesterol a zabraňuje kornatěnatění tepen.

Vyloupaná jádra je nezbytné skladovat bez přístupu vzduchu nebo je naložit například do medu, jinak hrozí jejich žluknutí. Z vlašských ořechů se lisuje vysoce kvalitní olej, který je zdrojem nenasycených mastných kyselin.

FOTO: Vlašské ořechy

Ilustrační foto, Foto: Blanka Kudrnová, Topzine.cz

Lískové oříšky

Lískové oříšky jsou bohaté na tuky (jedná se o tuky, které nám svědčí), bílkoviny, cukry a mnoho dalších látek. Olej získaný lisováním se užívá zejména v parfumerii a malířství. Plody lísky obecné jsou také zdrojem vitamínu E a C, obsahují fosfor, železo, hořčík.Také povzbuzují funkci střev, vývoj svalstva a posilují cévy.

Para ořechy

Tato semena jsou umístěna v plodu, který se velmi podobá kokosovému ořechu, a to vzhledem skořápky, chutí i výraznou vůní. Každý takový plod může obsahovat až 40 semen. Skořápka para ořechů je velmi tvrdá a skrývá jádro, které obsahuje až 60 % oleje, bílkoviny, cukry a vitamíny skupiny B.

Pistáciové oříšky

Pistácie je velmi stará kulturní rostlina a zmínky o jejím pěstování jsou již z doby před 3000 lety. Obsahuje velké množství oleje bílkovin a sacharidů. Lze je využít k výrobě cukrovinek, zmrzliny a také jako dekoraci moučníků a dezertů.

Několik výzkumů prokázalo, že fytosteroly obsažené v pistáciích snižují nejen hladinu nebezpečného cholesterolu v krvi, ale mají také preventivní účinek vůči různým typům rakoviny.

FOTO: Oříšky

Burské oříšky (arašídy)

Arašídy výrazně podporují nervovou soustavu a krvetvorbu, působí při nemocech srdce, krevního oběhu a látkové přeměny. Mohou pomoci při kožních onemocněních, velmi pozitivní účinky mají i při ochraně před zubním kazem. Většinu těchto vlastností má také arašídový olej.

Kešú oříšky

V indické kuchyni hojně využívané kešú ořechy, jsou semena tropického stromu s názvem ledvinovník. Kešú oříšky jsou bohaté na betakarotén, zinek, stopové prvky, které podporují růst buněk a účastní se také na tvorbě spermatu.

 

FOTO: Kešú oříšky

Mandle

Mandle se používají celé nebo loupané převážně do salátů, rizot, omáček nebo náplní. Mleté mandle mohou nahradit některé druhy mouky. Ze spařených mandlí se vyrábí mandlové mléko, které je výborným zdrojem minerálních látek, například vápníku, hořčíku, železa.

Pekanové ořechy

Tito nejbližší příbuzní vlašských ořechů jsou bohaté na vitamíny a minerální látky. Před loupáním se musí pekanové ořechy namočit do vroucí vody na 15 minut. Obsahují fytochemikálie, které vyvolávají proces známý jako apoptóza, při kterém se rakovinné buňky požírají navzájem.

FOTO: Pekanové ořechy

Piniové oříšky

Piniové oříšky jsou malou raritou mezi ořechy, protože jsou to vlastně semínka středozemní borovice, známé jako Pignoli. Piniové oříšky se prodávají oloupané, pražené a někdy i solené.

Existuje mnoho dalších druhů ořechů, stačí jen vědět, kam sáhnout. Na závěr zbývá dodat, že sůl je sice nad zlato, ale v případě ořechů jde o zcela jinou pohádku. Solení a pražení ořechům neprospívá a ty nám pak spíše škodí než pomáhají. Koneckonců Popelka to měla také in natura.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na Popelku čekaly v oříšcích šaty. Co v nich najdeme my?