Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2022

Na mělčině uvíznete v Divadle Kalich. Iva Janžurová se představí v hlavní roli

David Mičke

David Mičke

8. 4. 2012

Na mělčiněPražské Divadlo Kalich přichystalo na počátek dubna tragikomedickou podívanou Na mělčině od Nizozemce Franka Houtappelse. Divadlo do hlavní role ukořistilo herečku Ivu Janžurovou.

Na mělčině

Přípravy premiéry v plném proudu Zdroj: divadlokalich.cz

Drama Na mělčině je výtvor nizozemského autora Franka Houtappelse. Komediální hru pro Divadlo Kalich režíroval Jakub Nvota. Výtvarnou složku inscenace si vzal na starost čerstvý laureát Ceny Alfréda Radoka Martin Černý. Kostýmy vytvořila Lucie Loosová.

Vtip na platformě smutku

Komedie s absurdním nádechem vypráví o ovdovělé matce, kterou ztvární Iva Janžurová. Její dceru Miu, ztrápenou nefunkčním manželstvím, si zahraje Sabina Remundová. Rodinnou idylu pak dotváří druhá dcera Roos, Barbora Munzarová, jejíž život také není celý z medu.

Čtěte také: Moje hra s Bartoškou a Bydžovskou zabodovala

Ženskou trojici doplňuje bývalý spolužák sester Walter, do jehož role se propůjčil Miroslav Vladyka. Všichni nešťastníci se ve hře společně vydávají do Thajska, aby se zbavili každodenní žalostné rutiny, dali svým životům nový lesk, a hlavně, aby neuvízli Na mělčině.

Janžurová esem v rukávu

Herečka Iva Janžurová kvůli této inscenaci dočasně opustila svou domovskou scénu v Národním divadle a netradičně se přesunula do Kalichu.

Co Ivu Janžurovou na dramatu zaujalo? „Vyhýbám se černočerným vulgárním tématům, nechci hrát osudy, které nesou bezvýchodnost a skepsi. Postava Ingrid se ocitá po smrti manžela v nečekaném prozření, že se v zaujatém plnění povinností manželky a matky minula se svou touhou po smysluplném naplnění života. Chce před takovou prohrou zastavit své dcery a tato snaha samozřejmě přinese řadu komediálních situací.“

Sabina Remundová v akci

Autor hry, Frank Houtappels, se narodil v roce 1968. Vystudoval herectví v Amsterdamu, které vedle psaní divadelních her a filmových scénářů patří k další z jeho profesí.

Inscenaci s nádechem tragikomedie uvede Divadlo Kalich 4. dubna. České premiéře bude osobně přítomen autor Frank Houtappels.

Na mělčině

Divadlo Kalich

Autor: Frank Houtappels

Režie: Jakub Nvota

Hrají: Iva Janžurová, Sabina Remundová, Barbora Munzarová, Miroslav Vladyka

Premiéra: středa 4. dubna

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na mělčině uvíznete v Divadle Kalich. Iva Janžurová se představí v hlavní roli