Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Na Fidlovačce oprášili Hoffmeisterovu Nevěstu. Vznikl nový muzikál

Hana Švarcová

Hana Švarcová

13. 8. 2013

Krátce před letní divadelní přestávkou uvedlo Divadlo Na Fidlovačce nový český muzikál Nevěsta. Na motivy původní hry Nevěsta Adolfa Hoffmeistera, předního českého karikaturisty, vytvořili Radek Balaš a Ondřej Brousek stejnojmennou adaptaci.

Původně americkou veselohru Adolfa Hoffmeistera se rozhodli libretista Radek Balaš a autor hudebního doprovodu Ondřej Brousek převést do komediálně muzikálové podoby. Režíruje Pavel Šimák.

„Mladá dívka, která dosud nepoznala muže, seznámí se ihned za příčinou sňatku s hezkým mladým Američanem.“

FOTO: Divadlo Na Fidlovačce uvedlo Hoffmeisterovu Nevěstu

Hlavní roli chudého básníka Harryho Whita ztvárnil Lukáš Rous. Zdroj: Roman Černý, Divadlo Na Fidlovačce

Muzikál Nevěsta se odehrává v New Yorku 30. let 20. století, tedy v době největší slávy kabaretu, revue a muzikálu. Chudý básník Harry White může po svém strýci zdědit celé jeho velké bohatství. Má to však jeden háček. Musí se do 24 hodin oženit s dívkou, pannou. Už tak komplikovanou situaci mu ještě více zkomplikuje setkání s krásnou Anny Black, do níž se zamiluje, která však odchází s jiným mužem. Podaří se Harrymu získat bohatství i ženu, již miluje?

Adolf Hoffmeister (1902–1973) byl český spisovatel, výtvarník a publicista. Na počátku 20. let 20. století se spolupodílel na vzniku Devětsilu. Psal prózy, hry, poezii, ale také libreta, fejetony či reportáže z cest.

FOTO: Divadlo Na Fidlovačce uvedlo Hoffmeisterovu Nevěstu

Najde Harry White své štěstí?

Roku 1939 emigroval nejprve do Francie a poté roku 1941 do USA, kde působil mimo jiné jako redaktor Hlasu Ameriky. Do vlasti se mohl vrátit až po skončení 2. světové války. Svá výtvarná díla vystavoval od 20. let 20 století nejen v ČSR, ale také za jejími hranicemi. Mezi Hoffmeisterova nejznámější výtvarná díla patří karikatury předních osobností avantgardní doby.

FOTO: Divadlo Na Fidlovačce uvedlo Hoffmeisterovu Nevěstu

Muzikál Nevěsta navazuje na slavnou éru muzikálu 30. let 20. století.

Z literárního díla jmenujme například Slepcova píšťalka aneb Lidice, Předobrazy, Svět za mřížemi, Abeceda lásky či Podmořské hvězdy, shodou nešťastných okolností považované za Hoffmeisterovu prvotinu. Hra Nevěsta vznikla roku 1927. Svou premiéru zažila 25. 5. téhož roku v Osvobozeném divadle. Tehdy ji režíroval Jindřich Honzl.

Nevěsta, Divadlo Na Fidlovačce, autor: Adolf Hoffmeister, libreto: Radek Balaš, hudba: Ondřej Brousek, režie: Pavel Šimák, hrají: Lukáš Rous, Marta Sovová, Denny Ratajský, Petr Batěk, Dan Rous, Marie Doležalová, Nina Horáková, Barbora Mošnová, Martina Šťastná, Martina Randová, Lukáš Pečenka, Matěj Kužel, Jaroslav Slánský/Matěj Nechvátal, David Voráček, Zdeněk Palusga

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na Fidlovačce oprášili Hoffmeisterovu Nevěstu. Vznikl nový muzikál