Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Na festivalu v Cannes 2012 bodoval opět Haneke. Nejlepší film je Láska

Redakce

Redakce

2. 6. 2012

Hlavní cenu si z Cannes 2012 již podruhé odnesl domů tenýž režisér – Michael Haneke. Tentokrát si rakouský tvůrce získal porotu snímkem Amour (Láska) o postarším páru v důchodu, který se vypořádává s blížící se smrtí.

FOTO: Foto Amour

Dokáže láska překonat stáří? Zdroj: youtube.com

Ve dnech 16. až 27. května se na filmovém festivalu v Cannes již 65. rokem předvedly filmy známých režisérů i úplných nováčků. Právě zavedený Michael Haneke si odnesl cenu za nejlepší film. Z nejlepšího ženského hereckého výkonu se mohly těšit Rumunky Cosmina Strata a Cristina Flutur z filmu Beyond the Hills (Za kopci). Příběh sleduje dvě ženy a jejich život v ortodoxním klášteře v Rumunsku.

Čtěte více: Kdo byl naším favoritem na vítěze Zlaté palmy

Za muže zvítězil Dán Mads Mikkelsen, kterého si většina lidí připomene jako profesionálního hráče pokeru z bondovky Casino Royale. Ve snímku Thomase Vinterberga The Hunt (Lov) však hraje učitele v mateřské škole v malé dánské vesničce, jehož život náhle nabere mnoha nečekaných zvratů. Nemusíte umět dánsky, trailer je nabitý spoustou všeříkajících momentů.

video
play-sharp-fill

Cena pro nejlepšího režiséra se letos vydala do Itálie, urval si ji Matteo Garrone za snímek Reality. Luciano, prodavač ryb a příležitostný podvodník původem z Neapole, zde vstupuje do reality show podobné Big Brotheru.

Amerika si přes všechna očekávání v tomto ročníku nevydupala ani jednu cenu a musela se spokojit pouze s tím, že ostatním předvedla své nápady. Naopak evropští režiséři očividně přišli na to, po čem touží světové publikum.

Vítězové Zlatých palem 2012:

Nejlepší film: Amour
Velká cena: Matteo Garrone (Reality)
Nejlepší režisér: Carlos Reygadas (Post Tenebras Lux)
Nejlepší scénář: Cristian Mungiu (Beyond the Hills)
Nejlepší herečky: Cosmina Strata a Cristina Flutur (Beyond the Hills)
Nejlepší herec: Mads Mikkelsen (The Hunt)
Cena poroty: The Angels‘ Share
Nejlepší krátký film: Silent
Cena nastupujícího filmaře: Michel Franco (Después de Lucia)
Zlatá kamera: Beasts of the Southern Wild

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na festivalu v Cannes 2012 bodoval opět Haneke. Nejlepší film je Láska