×
TOPZINE.cz

Na festivalu v Cannes 2012 bodoval opět Haneke. Nejlepší film je Láska

FOTO: Foto Amour

Hlavní cenu si z Cannes 2012 již podruhé odnesl domů tenýž režisér – Michael Haneke. Tentokrát si rakouský tvůrce získal porotu snímkem Amour (Láska) o postarším páru v důchodu, který se vypořádává s blížící se smrtí.

Dokáže láska překonat stáří? Zdroj: youtube.com

Ve dnech 16. až 27. května se na filmovém festivalu v Cannes již 65. rokem předvedly filmy známých režisérů i úplných nováčků. Právě zavedený Michael Haneke si odnesl cenu za nejlepší film. Z nejlepšího ženského hereckého výkonu se mohly těšit Rumunky Cosmina Strata a Cristina Flutur z filmu Beyond the Hills (Za kopci). Příběh sleduje dvě ženy a jejich život v ortodoxním klášteře v Rumunsku.

Čtěte více: Kdo byl naším favoritem na vítěze Zlaté palmy

Za muže zvítězil Dán Mads Mikkelsen, kterého si většina lidí připomene jako profesionálního hráče pokeru z bondovky Casino Royale. Ve snímku Thomase Vinterberga The Hunt (Lov) však hraje učitele v mateřské škole v malé dánské vesničce, jehož život náhle nabere mnoha nečekaných zvratů. Nemusíte umět dánsky, trailer je nabitý spoustou všeříkajících momentů.

video

Cena pro nejlepšího režiséra se letos vydala do Itálie, urval si ji Matteo Garrone za snímek Reality. Luciano, prodavač ryb a příležitostný podvodník původem z Neapole, zde vstupuje do reality show podobné Big Brotheru.

Amerika si přes všechna očekávání v tomto ročníku nevydupala ani jednu cenu a musela se spokojit pouze s tím, že ostatním předvedla své nápady. Naopak evropští režiséři očividně přišli na to, po čem touží světové publikum.

Vítězové Zlatých palem 2012:

Nejlepší film: Amour
Velká cena: Matteo Garrone (Reality)
Nejlepší režisér: Carlos Reygadas (Post Tenebras Lux)
Nejlepší scénář: Cristian Mungiu (Beyond the Hills)
Nejlepší herečky: Cosmina Strata a Cristina Flutur (Beyond the Hills)
Nejlepší herec: Mads Mikkelsen (The Hunt)
Cena poroty: The Angels‘ Share
Nejlepší krátký film: Silent
Cena nastupujícího filmaře: Michel Franco (Después de Lucia)
Zlatá kamera: Beasts of the Southern Wild

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..