Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Moravská galerie láká na Jana Kotěru. V moderně objevíte lidové umění

Kamila Nováková

Kamila Nováková

29. 3. 2012

OBR: Muzeum v hradci královéV pátek 13. dubna brněnská Jurkovičova vila poprvé představí novou výstavu přibližující nejen architekturu Jana Kotěry, ale i Dušana Jurkoviče. K vidění budou realizace i netradiční dobový nábytek.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/trmalova-vila-martin-tejkal/]

Minulý rok uplynulo 140 let od narození jednoho z předních českých architektů, Jana Kotěry. Zakladatel moderní české architektury za svůj život vystřídal řadu stylů. Nechal se také mnohými inspirovat. Blížící se výstava zaměří svoji pozornost na prvky lidového umění, jež se objevují v jeho ranné tvorbě.

Čtěte také: Uplynulo 140 let od narození Jana Kotěry. Co o něm víte?

Prezentované realizace expozice rozděluje do dvou oblastí. Jedna z nich zahrnuje obytné domy, jakými jsou třeba Trmalova Vila (1902) v Praze nebo Suchardova vila v Praze – Bubenči (1906-1907). Národní dům v Prostějově 1905 – 1907) či Muzeum v Hradci Králové (1906-1913) utváří další tematický blok představující vliv lidového umění na architekturu sloužící městu a širším vrstvám společnosti.

FOTO: Dušan Jurkovič - Jurkovičova vila (1906)

Výstava se koná v Jurkovičově vile.

Místo, kde bude Kotěrova tvorba prezentována, je více než příhodné. Půjde o jednu z budov Moravské galerie v Brně, Jurkovičovu vilu. Ke slovenskému rodáku, Dušanu Jurkovičovi (1868-1947), choval Kotěra velký obdiv. Jako důkaz může sloužit skutečnost, že Kotěra se zastával Jurkovičova návrhu na budování lázeňského města Luhačovice.

Jurkovičova vila patří mezi významné brněnské secesní památky. Její stavba, při níž byl kromě tradičních materiálů jako kámen či dřevo použit například korek, byla dokončena roku 1906. Dům, v němž architekt se svou rodinou přes deset let bydlel, spojuje vlivy místního folkloru i anglické vily. Více se dočtete na stránkách Moravské galerie v Brně.

Spojení obrazů Kotěrových realizací a ojedinělého prostoru Jurkovičovy vily může být zajímavou podívanou. Pomyslnou třešinkou na dortu se stane modernistický nábytek vystavený v přijímacím salonu objektu. Soupravu zhotovil Kotěra pro jídelnu Franty Anýže, šperkaře a řemeslníka, který s Kotěrou i s Jurkovičem spolupracoval.

Jan Kotěra/ Ohlasy lidového umění. Po stopách moderny – Moravská galerie v Brně

13. 4.  – 30. 9. 2012
Kurátor: Martina Lehmannová

Otevírací doba: út – ne: 10.00 – 18.00
Vstupné: 100 Kč / 50 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Moravská galerie láká na Jana Kotěru. V moderně objevíte lidové umění