Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Albertina končí s výstavou Blaue Reiter. Na návštěvu Vídně máte poslední týden

Kamila Nováková

Kamila Nováková

23. 5. 2011

FOTO: Vasilij Kandinskij - Barevná studie, 1913V neděli 29.května končí ve vídeňské Albertině výstava akvarelů a kreseb umělecké  skupiny Modrý jezdec. Zapůjčená plátna a almanachy se vrátí zpět do galerie Lenbachhaus v Mnichově.

FOTO: Vasilij Kandinskij - Barevná studie, 1913

Vasilij Kandinskij - Barevná studie, Zdroj: Albertina

Modrý jezdec (Der Blaue Reiter) bylo sdružení avantgardních umělců, které se zrodilo roku 1911, kdy se konala i jeho první výstava. Bylo následovníkem expresionistického hnutí Most (Die Brücke). Za zakladatele Modrého jezdce jsou považováni hlavní představitelé Franz Marc a Vasilij Kandinskij, jež dali uskupení název.

Kromě jejich děl můžeme v Albertině obdivovat i tvorbu dalších členů, mezi které patří: August Macke, Maria Verefkinová, Alexej Javlenskij, Robert Delaunay, Heinrich Campendonk, Gabriele Münterová, Paul Klee a Alfred Kubin. Spíše než jednotné názory, způsob nazírání na svět a technika malby drželo tyto umělce pohromadě pouto přátelských vztahů.

[album:

Individuální pojetí obrazů každého z umělců a využívání nepřeberného množství barev číní výstavu velmi pestrou. Zatímco Gabriela Münterová a Franz Marc zůstavali u figurativnímu expresionismu, Alexej Javlenskij byl blízko fauvismu a směřoval  k secesi a Vasilij Kandinskij začínal s abstrakcí.

Čtěte také: Kandinskij a jeho přerod v abstraktního malíře je k vidění v Národní galerii

Rozpad a znovuzrození

Přátelství bylo přerušeno začátkem 1.světové války, neboť někteří emigrovali a  jiní museli narukovat. Modrý jezdec se rozpadl. Za tři roky fungování uspořádali jen jen dvě větší výstavy v Mnichově. Gabriele Münterová po skončení války stihla shromáždit kolem 400 děl od tohoto uskupení, jež roku 1957 připadla jako pozůstalost galerii Lenbachhaus. A tak se částečně Modrý jezdec znovu zrodil. Obrazy a almanachy můžeme nyní vidět ve Vídní, odkud se po skončení výstavy navrátí zpět do mnichovského Lenbachhausu.

Der Blaue Reiter aus dem Lenbachhaus und der Albertina

Datum: 4.2. – 29.5.2011

Místo: Albertina, Albertinaplatz 1, 1010 Vídeň

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Albertina končí s výstavou Blaue Reiter. Na návštěvu Vídně máte poslední týden