Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Módní stylistka tráví dny nakupováním. Víme, jak vysněnou práci získat

Redakce

Redakce

13. 10. 2011

FOTO: Módní stylistka Rachel FanconiMódní stylistka Rachel Fanconi, která žije a působí v Londýně, tráví své pracovní dny nakupováním. Co přesně její práce obnáší a jak se i vy můžete stát módním guru?

FOTO: Nákupní centrum

Kdo by nechtěl trávit celé dny nakupováním?, Zdroj: sxc.hu

Rachel Fanconi je slavná módní stylistka a guru na odívání ve Velké Británii. Své umění, cit na originalitu a vnímání osoby jako jedinečné individulity si vyzkoušela při spolupráci s hvězdami, kterými jsou například David Beckham, Rachel Weisz, Sadie Frost, Calista Flockhart nebo Robbie Williams. Letos vytváří osobitý styl slavné herečce a režisérce Helen Mirren.

Co obnáší práce módní stylistky?

Vypadá to jednoduše. Lidé, jako je Rachel, pomáhají ostatním s oblékáním tak, aby vypadali hezky a oděv podrthl nejen jejich přednosti a tvary, ale aby zároveň vyjádřil osobnost svého nositele. Rachel pracuje pro mnoho časopisů a novin, spolupracuje s fotografy, maskéry, kadeřníky i modelkami. Společně vytvářejí speciální rubriky týkající se módních vln a stylů současnosti.

Její významnou úlohou je příprava oděvů, hledání outfitu hereckým hvězdám, které se často účastní různých večírků, přebírání cen či galavečerů. Většina šatů, které hvězdy na tyto akce nosí, jsou vypůjčené od známých i méně známých designérů. Pokud se jejich šaty na události, jako je například předávání Oskarů, objeví, je to zároveň živá reklama a oblečení dané značky se pak lépe prodává. „Co dělám, prodává šaty,“ říká Rachel.

Pracovní den plný nakupování

Typický pracovní den začíná návštěvou butiků, kde Rachel vybírá zajímavé kousky, a to nejen oblečení, ale také boty, kabelky, pásky nebo šperky. Sama dává přednost přímému kontaktu s lidmi. Ráda vybírá oblečení u londýnských návrhářů, čímž je podporuje v jejich práci.

Podstatnou roli tak v její práci hrají konktaky na lidI z módního světa, které si Rachel pečlivě hlídá. Na kontaktech je její práce přímo závislá, lidé z branže jí dodávají originální a jedinečné kousky, které poté obléká na své klienty.

FOTO: Rachel Zoe

Rachel Zoe - nejznámější módní stylistka současnosti, Zdroj: rachelzoe.com

Na začátku spolupráce prostřednictvím osobní schůzky s klientem získá představu, co rád nosí, které prvky se mu líbí, co naopak nesnáší a do čeho by se nikdy neoblékl. Vytváří si vlastní profil člověka a teprve po této analýze vyráží do obchodů. Po nakupovacím maratonu následuje další schůzka s klientem za účelem vyspecifikování konkrétního outfitu, který se mu líbí.

Co je na této práci nejlepší?

„Nakupování,“ odpovídá Rachel. Vedle toho ale i setkávání s fotografy, modelkami, návrháři a bavení se nejen o práci, ale také o životě a věcech kolem. Perličkou na dortu je radost ze společné věci, kterou dali svým úsilím dohromady, a z toho, že vše vypadá nádherně a pasuje k sobě. Pocit uspokojení z lítání, shánění a zařizování je pak velice silný a nabíjí Rachel novou energií.

Na druhou stranu je důležité si ponechat nadhled a odstup. Občas se stylisté nechávají unášet vlastní představou a vysněným outfitem do té míry, že nad svou prací ztrácejí kontrolu. Svět módy je pohlcuje a z nich se stávají karikatury žijící v bublině, nerespektující pocity a potřeby klienta. Rachel se tomuto propadnutí do světa pohádek brání a se svým manželem, který je také stylista, se striktně snaží oddělit práci od soukromého života.

Rady pro nováčky

„Nestačí mít jen umělecké oko, ale je důležité hledat inspiraci na neočekávaných místech. Koncerty, exhibice, společenské akce, divadlo, výstavy,“ tvrdí Rachel.

Podstatné je sledovat, co lidé nosí, které prvky se objevují častěji. Je nutné vidět neviděné, postřehnout jemné detaily, všimnout si každé nerovnoměrnosti oděvu. Rachel si své vytvořené outfity fotí a tiskne. Fotky jednotlivých kousků skládá dohromady a vizuálně ověřuje, zda k sobě vše opravdu sedí.

Čtěte: Modelka Lara Stone nerada chodí po mole

„Možná vám připadá, že vše je pouze o šatech a vysokých podpatcích. Ale ve skutečnosti jde o tvrdou práci,“ vysvětluje Rachel. Člověk, který se chce této branži věnovat, by měl mít kvalifikaci v designu. Ta pomůže v představivosti, co vlastně tvorba oděvů znamená. Není nutné mít titul z módního stylingu. Důležitá je praxe a spolupráce s jinými stylisty, například na vytváření módních sloupků v časopisech.

„Buďtě profesionální jako oni a připraveni pracovat i nad rámec pracovních hodin, často bez jakékoliv odměny. Tato zkušenost se vám poté rozhodně vrátí a pomůže ve vlastním osobním rozvoji,“ dodává Rachel.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Módní stylistka tráví dny nakupováním. Víme, jak vysněnou práci získat