Mobily a kamery jsou pasé. Polský festival zakázal natáčení koncertů

FOTO: Smartphone
Trend dokumentace s okamžitého sdílení se rychle rozmáhá. Zdroj: sxc.hu

Organizátoři hudebního festivalu Unsound v polském Krakově se rozhodli na akci zakázat veškerou dokumentaci pomocí příručních kamer nebo smartphonů. Experiment má ukázat, nakolik jsou lidé schopni se oprostit od potřeby zaznamenávat a sdílet to, co právě prožívají.

FOTO: Smartphone
Focení/natáčení a okamžité sdílení jsou dnes naprosto běžné. Zdroj: sxc.hu

Podle pořadatelů by se omezení nemělo týkat jen návštěvníků festivalu, ale i pracovníků médií, kterým nebudou udělovány fotopasy. Nejde přitom o pokus kohokoliv omezovat, má jít spíše o snahu lidi naučit se soustředit na daný okamžik a nerušit v jeho prožívání nikoho dalšího, jak řekl umělecký ředitel festivalu Mat Schulz.

Problém vadí i vystupujícím

O kontrolu filmování se má dle Schulze postarat především ochranka, na stránkách festivalu ale nabádá i ostatní návštěvníky, aby si jej všímali. Pakliže se objeví někdo, kdo si bude snažit koncert natáčet, mají na dotyčného buďto upozornit, anebo ho sami požádat, aby toho nechal.

Festival Unsound je v letošním roce už druhou kulturní událostí, která se nad problematikou pozastavuje. Začátkem června se o podobném zákazu uvažovalo i na Ruhr Piano Festivalu v německém Essenu poté, co jeden z vystupujících odmítal dokončit svůj koncert, jakmile si všiml, že je jedním z posluchačů natáčen.

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Adam Vrána
Autor je redaktorem rubriky Hudba. V minulosti působil jako editor této rubriky a hudba je současně i jeho největším koníčkem. Studuje obor Žurnalistiku na Univerzitě Karlově.

1 Comment on Mobily a kamery jsou pasé. Polský festival zakázal natáčení koncertů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*