Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Klavírista kritizuje mobily. Pořadatelé koncertů zvažují jejich zákaz

Adam Vrána

Adam Vrána

5. 6. 2013

Patříte-li k těm, komu přijde běžné si koncert v jeho průběhu prostřednictvím mobilu zaznamenávat, vězte, že si svým počínáním můžete vysloužit pobouření třeba i ze strany samotného vystupujícího.

FOTO: Zákaz mobilů

„Lidé, kteří si vystoupení filmují na mobil, by měli být vyváděni.“ | Zdroj: sxc.hu

Přední polský klavírista Krystian Zimmerman je kromě svých úspěchů na hudebním poli od nynějška znám i coby odpůrce amatérských záběrů z koncertních vystoupení, která jsou umisťována na sociální sítě (zpravidla Youtube). Dle jeho slov mu ani tak nevadí často otřesná kvalita pořízeného záznamu, jako spíše skutečnost, že mu kvůli podobnému počínání jsou následně vypovězeny nahrávací smlouvy.

„Youtube a sociální sítě obecně mají na hudbu otřesný vliv. Kolikrát už se mnou manažeři nahrávacích společností odmítli spolupracovat jen proto, že záznam z toho či onoho koncertu už na internetu dávno byl,“ pronášel rozhořčeně k publiku během vystoupení na Ruhr Piano Festivalu v německém Essenu, kde si při náhodném pohledu do obecenstva všiml posluchače, který jej nahrával na mobil.

Je to krádež, říká k incidentu pořadatel

Šestapadesátiletý klavírista byl celou věcí natolik pobouřen, že na protest odmítl koncert odehrát do konce. Vystoupení ve finále dokončil, přídavku se však publikum nedočkalo a stejně tak zrušil Zimmerman i recepci, kterou měl být celý večer zakončen.

Mnohé osobnosti z oblasti klasické hudby považují Zimmermanův postoj za zcela správný a ztotožňují se s ním zejména proto, že se jedná o problém, s nímž se muzikanti již dlouho marně potýkají. „Považuji to za neomalenost. Lidé, kteří si vystoupení filmují na mobil, by měli být vyváděni ze sálu,“ míní klavíristův kolega z branže Sebastian Knauer.

Podobně se k celé věci staví i hlavní pořadatel festivalu Franz Xaver Ohnesorg: „Podle mě lze podobné počínání přirovnat ke krádeži. Celá věc umělce akorát poškozuje a znevažuje jeho společenský význam.“

Dle Ohnesorgova názoru by mohlo být řešením omezení užívání mobilů během vystoupení, podle něj ale jde o krok přinejmenším sporný.

„Pachatele lze jen těžko usvědčit, už jenom kvůli přítmí, které v sále panuje. Nenahrává nám ani skutečnost, že mobilní telefony jsou často malého rozměru, a tudíž je lze schovat během několika málo okamžiků. S vedením festivalu ovšem hodláme řešení tohoto problému probrat a příští ročník začít nashromážděné návrhy přenášet do praxe.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Klavírista kritizuje mobily. Pořadatelé koncertů zvažují jejich zákaz