Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Mistři hip hopu na DVD: Nešťastné mládí tancuje s osudem

Jiří Hannich

Jiří Hannich

12. 2. 2012

Je hezké mít sen. Stává se ale, že podobný sen mají také ostatní. A pak je to boj. Mistři hip hopu jsou dramatem o nadějích, lásce, přátelství a rivalitě na pozadí prestižní taneční soutěže.

Sice ji miluje, ale sebral jí vedení choreografie Zdroj: distributor filmu

Film

Tři taneční skupiny z různých kontinentů chtějí být nejlepší na světě. Svádějí proto souboj s konkurenčními tanečníky, stejně jako s vlastní životní situací. Jen na pódiu před bouřícím davem mohou zapomenout na všední starosti, pořádně se odvázat a vydat ze sebe to nejlepší.

Autorem scénáře a režisérem snímku je Kanaďan Robert Adetuyi. Muzika a tanec se již objevily v jeho předešlých filmových dílech. V roce 2000 natočil akční krimi z černošského ghetta Turn It Up, v hlavní roli s rapperem Ja Rulem. Ve snímku Stomp The Yard, s nímž Adetuyi přišel v roce 2007, se zase děj točí okolo stepařské soutěže.

Mistři hip hopu doplácejí na stejné neduhy, jaké jsme již viděli u jiných hudebně-tanečních filmů. Pozornost je rozmělněna mezi několik charakterů, které si divák snadno splete, dějová linka je naprosto minimální, příběh se příliš nevyvíjí, takže už v polovině stopáže lze bez problému odhadnout, jak to asi dopadne.

Snímku vévodí zajímavé taneční kreace

Vlažné herecké výkony bohužel bijí do očí a doslovné dialogy zase tahají za uši. Tato nepodařená kombinace je ovšem logická: co nedokáží protagonisté jednotlivých figut zahrát, to nahrazují slovy.

Přesto zamrzí, když každá konverzační scéna nepředstavuje nic výraznějšího, než povinné odříkání  banálních a otravných floskulí o vztazích, ambicích, osudových výzvách a protloukání se životem.

Slavný taneční nářez pro teenagery – Let´s Dance – bude mít už čtvrté pokračování. Podívejte se na trailer!

Naštěstí je v Mistrech hip hopu v hlavní roli tanec. A je ho zde dost na to, aby diváka zabavil. Působí trochu zvláštně, že všichni tanečníci trénují svá vystoupení na střeše, na druhou stranu takový výběr místa napomáhá vizuální podmanivosti.

Navíc se vyloženě nabízí nasát atmosféru z různých prostředí: jednou se na pozadí tyčí berlínský vysílač, podruhé to jsou zchátralé a vybydlené domy industriálního Detroitu, jindy zase pestrobarevná brazilská favela.

Kamera se neustále točí okolo tančících postav, takže divákovi neuteče jediný pohyb, ty nejefektnější prvky jsou zdůrazněny zpomalovačkami. Silnému dojmu samozřejmě napomáhají také energické hip hopové beaty a hlasový doprovod (ať už jde o tvrdý rap, nebo sladký ženský vokál).

Holčiny z Brazílie přijely vytancovat prašule

V rámci žánru jsou Mistři hip hopu tuctovým snímkem. Nápadně se podobají titulům jako Fame či Street Dance, jen přidávají něco málo z estetické akrobacie (tzv. free running). Co se týká scénáře, rozhodně nejde o nic světoborného, ale náruživí fandové hip hopu a pouliční kultury absenci propracovanějšího příběhu snesou. Pro ty ostatní je to zajímavá podívaná na jeden večer, víc nic.

DVD

Rozhodně si film nepouštějte s českým dabingem, tedy pokud se nechcete zasmát na cizí účet. Jeho kvalita je opravdu otřesná, jako by se nikdo neobtěžoval najít profesionální dabéry a strávit nahráváním více času. Na disku jsou bohužel jen české titulky, ty anglické chybí. Bonusy taktéž.

Mistři hip hopu (Beat The World)

Hudební / Drama
Kanada, 2011, 88 minut

Režie: Robert Adetuyi
Hrají: Tyrone Brown, Mishael Morgan, Nikki Grant, Chase Armitage, Kristy Flores aj.
Zvuk: český, anglický (Dolby Digital 5.1)
Titulky: české
Bonusy: interaktivní menu, výběr scén

Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mistři hip hopu na DVD: Nešťastné mládí tancuje s osudem