×
TOPZINE.cz

Míšeň v Německu – opít se a najíst. To je, oč tu běží!

Kdo od Míšně očekává hektolitry piva servírované prsatými ženštinami v národních krojích, bude asi zklamán. Míšeň před zlatavým mokem upřednostňuje tekutinu noblesnějšího charakteru – víno. Nechte se i vy omámit míšeňským vinným oparem!

FOTO: Míšeň - náměstí Frauenkirche
Míšeň - náměstí Frauenkirche, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Míšeň co do počtu českých návštěvníků bohužel ani zdaleka nekonkuruje sousedním Drážďanům, přestože nabízí bezpočet architektonických i gastronomických lákadel. Až se budete rozhodovat, kam do Německa na výlet, dejte pro jednou přednost menšímu, ale o to příjemnějšímu městečku.

Míšeň je půvabným zákoutím saské říše, říká se jí též Kolébka Saska. Proslavila se zejména výrobou porcelánu, jehož věhlas sahá daleko za hranice Německa. Míšeňská porcelánka byla založena už v roce 1710 jako vůbec první v Evropě. Dnes patří ručně zpracované porcelánové výrobky k nejoblíbenějším suvenýrům, které si odsud turisté odvážejí.

Veselé pečivo, tekutá réva a porcelán. Vítejte v Míšni

Porcelán není zdaleka to jediné, co sem cestovatele vábí. Míšeň, posazená na řece Labi, je vděčným objektem pro fotografy zejména pro malebné panorama hradu Albrechtsburg a dómu. Pěkné snímky se dají pořídit také z věže kostela Frauenkirche na stejnojmenném náměstí. Jako na dlani odtud budete mít celé město se středověkými uličkami, schody a náměstími, staletými měšťanskými domy, s útulnými kavárnami, obchůdky i vinnými sklípky.

FOTO: Míšeň - pohled z věže Frauenkirche
Míšeň - pohled z věže Frauenkirche, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Míšeňské vinařství se těší dobré pověsti a tradici. Mírné podnebí labského údolí plodí výtečná suchá vína, která po dlouhé procházce městem nejeden turista ocení v některém z příjemných sklípků. K zakousnutí doporučujeme pravý míšeňský Fummel – žertovný koláč, který svou buclatostí již celá staletí rozesmívá hosty.

Město Míšeň je položeno v kouzelné krajině údolí Labe, ze severozápadních Čech a z Prahy je to coby kamenem dohodil. Idylu dotváří malé i větší vinice, zalesněné kopce a labské louky. Romantická bývá projížďka historickými parníky. Komu by byla Míšeň málo, může podniknout výlet do 25 kilometrů vzdálených Drážďan nebo k vděčnému výletnímu cíli, baroknímu zámku Moritzburg, který se proslavil díky natáčení pohádky Tři oříšky pro Popelku.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..