Menu
TOPZINE.cz
Čeští herci a české herečky

Miroslav Táborský: Holly z Červeného trpaslíka miluje pohádky

Redakce

Redakce

20. 3. 2012

Miroslav Táborský!Profil herce!Nechybělo málo a herec Miroslav Táborský se stal učitelem fyziky nebo profesionálním plavcem. Jeho řemeslem a posláním se nakonec stal film v Čechách i ve světě.

FOTO: Peklo s princeznou, Miroslav Táborský

Miroslav Táborský jako generál Ryneš prožívá Peklo s princeznou. Zdroj: distributor filmu

Miroslav Táborský, český herec s nezaměnitelnou podobou i snadno rozpoznatelným hlasem, se narodil 9. listopadu 1959 v Praze. Živit se hraním profesionálně ho poprvé napadlo v patnácti letech. Jeho začátky se ale protahovaly déle, než si sám přál, protože na divadelní fakultu byl přijat až na čtvrtý pokus – tak dlouho mu trvalo, než přesvědčil tamní profesory o svém talentu.

Co má fyzika společného s divadlem? Miroslava Táborského

Než se Táborský dostal na DAMU, krátil si čas studiem fyziky na pedagogické fakultě v Hradci Králové. Podle svých slov si fyziku tak úplně nevybral on sám, jako si spíš fyzika vybrala jeho. „Když jsem skončil základní školu, měli jsme v rodině nějaký kádrový škraloup a tehdy bylo pro takové děti těžší se dostat na humanitní obory,“ říká o tehdejší době Táborský. Proto ho rodiče vždy směřovali k technice a učitelství fyziky se tedy stalo jakýmsi náhradním plánem. Učitelem fyziky by se ale Táborský nikdy stát nechtěl.

Naštěstí se ke studiu herectví dostal a po absolvování v roce 1987 získal angažmá v kladenském divadle, kde si hned v první sezoně zahrál několik velkých rolí. Jelikož ale Táborský snil o divadlech pražských, brzy své pole působnosti přenesl do hlavního města.

[youtube_660]VR46-uUo4o0[/youtube_660]

Život jsou bohužel i neúspěchy, a tak následovalo období na role poněkud hubenější. Táborský ho ale využil na rozšíření svých výrazových prostředků (například v mimických rolích ve Studiu Gag Borise Hybnera).

Herec světového formátu

Zlomovým okamžikem jeho kariéry se stalo setkání s režisérkou Hanou Burešovou v roce 1992. Jejich první spolupráce pokračovala desítkou dalších her a díky tomu Táborský dodnes vystupuje v pražském Divadle v Dlouhé. To je mimo jiné známo svou humornou hrou Soudné sestry podle světově proslulého spisovatele Terryho Prattcheta, kde Táborský ztvárňuje postavu šaška.

Šašek je ale jen jednou z mnoha pohádkových rolí Miroslava Táborského. Mezi jeho nejznámější patří určitě ta z filmu Lotrando a Zubejda nebo z nejnovějšího Šmídmajerova počinu Peklo s princeznou. Jsou to prý Táborského nejoblíbenější role vůbec. „V pohádkách se většinou velmi dobře hraje, je to v krásném prostředí, dostanete kostýmy, ve kterých se člověk vyřádí,“ vypočítává Táborský pohádkové klady.

Pohádky má Táborský rád – i v roli postaršího čerta v Lásce rohaté. Zdroj: distributor filmu

Dalším důležitým momentem Táborského kariéry se stalo účinkování ve španělském snímku Dívka tvých snů. Příběh, který v sobě mixuje prvky dramatu, komedie a romantiky se odehrává v roce 1938, v nacistických filmových ateliérech UFA. Vypráví o mladičké herečce Macareně (Penélope Cruz), do níž se zamiluje sám Goebbels a která hledá útěchu u mladého židovského vězně, komparsisty, což může mít životu nebezpečné důsledky nejen pro ní.

Miroslav Táborský si zahrál nepříliš velkou roli překladatele (společně s ním se tu objevili také Jan Přeučil, Bořivoj Navrátil a další), která pro něj měla nečekaně velký význam – roce 1999 za ní dostal prestižní Goyovu cenu v kategorii Objev roku.

Díky španělskému filmu se Táborskému otevřely dveře do amerických filmových produkcí, které měly na svědomí například filmy Bídníci nebo Kletba bratří Grimmů. Nikdy nešlo o hlavní role, jen vedlejší postavy, ale i tak je to obrovský úspěch. Díky slavným chvílím ve světě se Táborský konečně prosadil i doma jako velký filmový herec – i když na prkna, která znamenají svět, kvůli stříbrnému plátnu nikdy nezanevřel.

Jako profesor Maznička trápil studenty v nové komedii Probudím se včera.

Táborský je tedy jedním z těch, kteří si svou cestu prošlapali díky svému talentu a pilnosti a nikdy nezavdali příčinu bulvárním plátkům, aby o nich psali jinak než pochvalně. Oženil se s loutkoherečkou Kateřinou Táborskou, se kterou řadu let společně vystupovali. Mají dva syny – Dominika, který se chce věnovat spíš manažerskému oboru a Radovana, který prý po tátovi zbožňuje divadlo. Kromě své rodiny a hraní se Táborský navíc věnuje i charitě, stal se tváří nadace pro pomoc a rozvoj Adra.

Hlas počítače z vesmíru a dabér sýrového království

Táborský má navíc i sportovní talent – nechybělo málo a stal se závodním plavcem. Naštěstí pro český film i přes těžké začátky dal přednost hereckému umění. Bez něj by takovým válečným dramatům jako Tmavomodrý svět určitě něco chybělo. Stejně tak si bez jeho tváře divák těžko dokáže představit velké množství populárních seriálů, exceloval například v Poslední sezoně, sledující životní osudy profesionálního hokejisty, který končí kariéru v NHL a vrací se zpět do rodné vlasti.

V posledních letech navíc Táborský dokázal své hlasové možnosti využít v dabingu – propůjčil svůj hlas například herci Johnu Malkovichovi. Jeho bezesporu nejúspěšnější dabingovou zkušeností asi zůstane inteligentní palubní počítač Holly z legendárního seriálu Červený trpaslík.

[youtube_660]dt3xn3caTug[/youtube_660]

Herec, který letos oslaví třiapadesáté narozeniny, se stává čím dál tím oblíbenějším. Sice ho minuly role mladíků, rok od roku si to ale vynahrazuje stále se zvětšujícím počtem úspěšných rolí.

Pro rok 2012 je zatím odtajněno Táborského účinkování v pokračování české animované komedie o Koze. V Kozím příběhu se sýrem se příběh ze středověké Prahy přenese do pohádkového sýrového království a hlavními hrdinami se stanou děti předešlých hlavních postav. Je pochopitelné, že výjimečný hlas Miroslava Táborského nemůže v původním českém animáku chybět.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Miroslav Táborský: Holly z Červeného trpaslíka miluje pohádky