Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Miral od Juliana Schnabela. Zajímá vás izraelsko-palestinský konflikt?

Foto: MiralMezi filmovými novinkami letošního roku se objevil i prozatím zdánlivě „zapadnutý“ snímek Miral od amerického režiséra Juliana Schnabela. Pojednává o životě palestinských žen v Izraeli.

Foto: Miral

Miral v podání Freidy Pinto, Zdroj: distributor filmu

Julian Schnabel, americký malíř a režisér, koncem tohoto roku čerstvý padesátník, představuje ve svých filmech zajímavé biografie. Ať už je to životopis kontroverzního pouličního umělce (Basquiat), kubánského homosexuálního spisovatele (Než se setmí), ochrnutého francouzského šéfeditora (Skafandr a motýl) nebo palestinských žen (Miral). Jsou to příběhy, které by se zřejmě měly vyprávět. A on je vypráví, filmové umění-neumění.

Miral

Miral je film, který diváci i kritikové ve své podstatě strhali. V souvislosti s ním se ve světě objevují reakce jako zmatek, nic neříkající, klopýtnout, nabubřelý a nedokončený… Jak by zněl názor českých diváků? Do té doby, než budou mít možnost se ke snímku Miral vyjádřit, se nechám podat. Protože budoucnost tohohle filmu v Česku je ve hvězdách. Snad za pár let. V televizi!

Proč tedy psát o něčem, co není a dlouho nebude, o něčem, co ve světě nezaujalo? Snad i proto, že názor na umění je subjektivní a nikdo nemůže říct, že dokáže definovat, co umění je a co není. V dnešní všemu otevřené době, kdy i papírek od bonbonu může být uměním, pokud se správně zmačká, vypadáme jako neznalí burani, pokud jakýkoli pokus o umění kritizujeme. A co se týče Schnabela, minimálně jeho hrdiny za umělce považuji (i když, přiznávám, z jeho filmů znám pouze debut Basquiat) a jeho výběr témat na zpracování filmového představení podporuji.

Proč jevit zájem o nezájem?

Tak snad proto, že nechci dávat příklad neznalého burana a dát na čísi subjektivní názory, představím vám jednoduše nejnovější snímek režiséra Juliana Schnabela a budu doufat, že se ho nejen mně podaří brzy zhlédnout, abychom si o něm mohli vytvořit náš vlastní subjektivní názor.

Foto: Scenáristka a režisér filmu Miral

Rula Jebreal, autorka příběhu, a režisér Julian Schnabel, Zdroj: youtube.com

Film, dle oficiálních zdrojů, vypáví o příběhu několika generací palestinských žen žijících uprostřed izraelsko-palestinského konfliktu. Ale už název snímku napovídá, kdo je tou nejhlavnější postavou z hlavních. Miral sice byla poněkud nešťastně obsazena pětadvacetiletou Indkou Freidou Pinto, aby hrála sedmnáctiletou národně uvědomělou Palestinku. Na druhou stranu je ale až nápadně podobná autorce scénáře. Dále se ve snímku objevili Willem Dafoe (Anglický pacient, Nebezpečná rychlost 2), Alexander Siddig (Star Trek, Syriana), Hiam Abbass a další.

Příběh

Miral je ve svých sedmi letech, po smrti matky, umístěna otcem do sirotčince, kde vyrůstají děti obětí konfliktu. Po dalších deset let (příběh se odehrává v 80. letech minulého století) zůstává v bezpečí za zdmi ústavu. Je tu uchráněna jakéhokoli vlivu zvenčí a dostává se jí také dobrého vzdělání. Když je ale v sedmnácti vyslána do utečeneckého tábora vyučovat, je poprvé konfrontována realitou.

V táboře se Miral zamiluje do mladého člena palestinské osvobozenecké organizace a náhle se sama ocitá ve vnitřním boji – sama se sebou. Nadále věřit v sílu vzdělání, jak jí to bylo vštěpováno v sirotčinci, nebo se vydat na dráhu rebelie za národní otázku?

Film vznikl podle knihy a následně i scénáře novinářky Ruly Jebreal, které mají silně autobiografické prvky. Rula Jebreal žije v současné době právě s Julianem Schnabelem.

Miral

Drama
Francie/Izrael/Itálie/Indie, 2010, 112 min

Režie: Julian Schnabel
Hrají:
Freida Pinto, Willem Dafoe, Hiam Abass, Alexander Siddig, Omar Metwally, Vanessa Redgrave

Premiéra v USA: 25. března 2011

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Miral od Juliana Schnabela. Zajímá vás izraelsko-palestinský konflikt?