Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Milla Jovovich: Příběh americké star z Ukrajiny

Nela Christovová

Nela Christovová

24. 9. 2010

Známá jako přemožitelka všeho nemrtvého, Milla Jovovich je také úspěšnou modelkou, zpěvačkou a módní návrhářkou. I přes záplavu neokoukaných hollywoodských tvářiček patří už deset let mezi nejpřitažlivější osobnosti světa. Čas od času ale musí jít perfektní make-up stranou, to když se vrací udolat další várku zombie jako Alice v hororu Resident Evil, tentokrát s podtitulem Afterlife.

Milla není jen drsná Alice, ale také modelka, Zdroj: distributor filmu

Milla se narodila jako Militza Natasha Jovović 17. prosince 1975 v ukrajinském Kyjevě. A to ačkoliv její matce, ruské divadelní herečce, sovětští doktoři už dávno předtím diagnostikovali neplodnost. Možná někde udělali soudruzi chybu, ostatně rodina ze strany otce, mladého pediatra, byla s režimem na kordy neustále. Prvních pět let její matka střídavě získávala angažmá v Londýně, kde se nakonec celá rodina rozhodla z politických důvodů zůstat.

Už v devíti letech se Milla začala pohybovat ve světě modelingu. O rok později následovalo stěhování do kalifornského Sacramenta a odtud do Los Angeles. Od začátku jí okolí dávalo najevo, že coby přistěhovalkyně z východu nebude nikdy stejná jako ostatní a možná právě proto se ještě náctileté Mille podařilo prosadit na mole i na filmovém plátně. Její matka jí navíc naplánovala hvězdnou filmovou kariéru, a tak neváhala utratit peníze za hereckou školu.

Modrá laguna aneb Cesta ke dnu

Poprvé na sebe upozornila ve snímku Návrat do Modré laguny. Kvůli atraktivnímu vzhledu se jí v tisku začalo přezdívat Slovanská Brooke Shields, podle slavné herečky, která se objevila v původním dramatu Modrá laguna. I když záběry na Millinu odhalenou postavu vzbudily velký zájem, za samotnou roli si vysloužila nominaci na antioscara, Zlatou malinu, za objev roku.

S Brianem Krausem v Návratu do Modré laguny

Během natáčení překračovala maximum odpracovaných hodin, takže rodičům nezbylo nic jiného, než Millu v jejích čtrnácti letech prohlásit za dospělou. Brzo nabytá plnoletost měla za následek, že dívka začala obrážet večírky, nezřízeně pít a kouřit cigarety a marihuanu. V sedmnácti se v Las Vegas provdala za kolegu Shawna Andrewse, kterého poznala při natáčení komedie Omámení a zmatení. Ale jak praví slavné americké pořekadlo, co se stane ve Vegas, zůstane ve Vegas, manželství se po několika měsících rozpadlo.

Od Božské komedie k zombíkům

Pak se na mladou herečku z východu tak trochu zapomnělo. Koncertovala po Evropě i po Státech a také se na chvíli vrátila na molo. Dokonce vydala vlastní folk-rockové album s názvem vypůjčeným od samotného Danta Alighieriho, The Divine Comedy, ve kterém se vrací ke svým slovanským kořenům. Ohlasy byly vesměs kladné, ale navzdory tomu se Milla rozhodla pověsit rozjíždějící se hudební kariéru na hřebík.

Obrat přišel v roce 1997, kdy jí byla nabídnuta role v dnes již kultovním Pátém elementu. Postava Leeloo v něm mluvila řečí vymyšlenou režisérem Lukem Bessonem a na konci natáčení už v ní herečka byla schopná s Bessonem plynně konverzovat. Ještě ten samý rok se za hvězdného filmaře provdala a manželství tentokrát trvalo dva roky.

Další příležitost zapsat své jméno do diváckého povědomí přišla v roce 2002, kdy si zahrála v akčním hororu Resident Evil, založeném na stejnojmenné videohře. Což byla shodou okolností nejoblíbenější hra jejího bratra Marca. „Nikdy bych takovou nabídku nepřijala. Ale jednou za mnou přišel bratr a povídá: Millo, tohle musíš vzít. To je ta nejhustější věc na světě!“ Zajímavostí je, že většinu akčních scén zvládla bez dabléra a ve filmu střílí pravou rukou, ačkoliv je odmala levačka.

Následovaly role v komediích jako Zoolander nebo Dvě na jednoho a dokonce si vystřihla i Johanku z Arku, za kterou jí na kontě přibyla akorát další nominace na Zlatou malinu. Hereččinou prioritou byly a stále jsou thrillery jako Ultraviolet, Čtvrtý druh a zejména pokračování série Resident Evil. Že by šlo o neutuchající nadšení pro bojová umění? Kdepak, sama se netají tím, že tyto role bere čistě jako výhodný byznys: „Hodlám hrát v akčních filmech, protože kromě Angeliny Jolie v nich žádná jiná herečka zvlášť nevyniká.“

Módní ikona i hardcore mamina

Svoji šanci vycítila i v oblasti módního průmyslu, a tak v roce 2003 s kolegyní modelkou Carmen Hawk založila v New Yorku značku Jovovich-Hawk. S pozitivními kritikami v prestižím časopise Vogue a solidním obratem 21 miliónů dolarů ročně se dočkaly téměř okamžitého úspěchu. Projekt zanikl o pět let později proto, že na obě majitelky kladl čím dál tím vyšší časové nároky.

Jedna z jejích nezapomenutelných rolí – Leeloo v Pátém elementu

A co dělá přemožitelka nemrtvých ve svém volném čase? Ráda prý medituje a cvičí jógu. Vyzná se v jiu-jitsu a jiných bojových uměních, vyhýbá se tučným jídlům. Zdravý životní styl? Ano, pokud pomineme její jedinou, avšak přetrvávající neřest: kouření cigaret a zejména marihuany. Že nejde o pouhý experiment, dosvědčuje i fakt, že se aktivně zasazovala o její legalizaci.

V současné době je Milla potřetí vdaná a s režisérem Paulem W. S. Andersonem má tříletou dceru Ever Gabo. Exoticky znějící jméno má jednoduché odůvodnění, Ever odkazuje na Paulovy skotské kořeny a Gabo je složenina křestních jmen hereččiných rodičů, Galiny a Bogdana.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Milla Jovovich: Příběh americké star z Ukrajiny