Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Michael Jackson: Život legendy na DVD: Smutný příběh krále, který neuměl říkat ne

Jan Novotný

Jan Novotný

23. 12. 2011

FOTO: Michael JacksonJak těžké asi musí být králem? Králem popu? Celovečerní snímek vypovídající o životě, vzestupu, ale i pádu triumfálního Michaela Jacksona očima jeho nejbližších, nyní na DVD.

FOTO: Michael Jackson

Král popu, Zdroj: distributor filmu

Film

Není divu, že je americký sen zdrojem tolika hollywoodských filmů, když ho prožívají nebo prožily ty největší hvězdy na Zemi. Michael Joseph Jackson byl jeho dokonalým příkladem.

O Michaelu Jacksonovi bylo natočeno už osm dokumentárních filmů. První v řadě vznikl už v roce 1983, jako vůbec první ve své kategorii. Revoluční VHS projekt byl zároveň krátkým hudebním filmem Thriller a dokumentem přibližujícím pozadí natáčení. Stal se nejprodávanější videokazetou všech dob.

Producent a zároveň jeden z Jacksonových nejbližších přátel David Gest divákům a fanouškům předkládá 149 minut trvající výpovědi Michaelových nejbližších. Dokument je natočen velice důkladně, což podtrhuje fakt, že se Gest kvůli filmu nebál oslovit více než padesátku Jacksonových přátel včetně ikon jako Smokey Robinson či Dionne Warwick.

Příběh začíná seznámením rodičů Jacksonových, přes počáteční kapelu bratří The Jackson 5, až po vyhasnutí tohoto božského talentu. Navíc se Michael Jackson: Život legendy chlubí zatím nepublikovanými záběry.

Film sice především dojímá ty, kteří mají dodnes v pokojíčku vyvěšenu sbírku MJ plakátů a vydaných elpíček, ale doplňuje také nekompletní informace těm, kteří o jeho životě moc neví a maximálně si jeho songy pustí v hospodském jukeboxu. Mezi takové informace patří například, proč podstupoval několikanásobné plastické operace nebo to, že mu po dvacítce už nerostlo rodinné afro na hlavě.

Michaelovy hity znovu ožijí během tanečního a hudebního turné The Immortal. Do Česka dorazí na jaře 2012

Dal by se ale kritizovat fakt, že se film vyloženě a jednoznačně staví za Jacksonovu nevinu, co se týče soudních kauz ohledně údajného obtěžování chlapců. Nedává prostor jedinému jinému, byť neutrálnímu názoru, ale popravdě, kdo by si nad tím teď, po tom všem, co nám tady tahle popová hvězda zanechala, chtěl lámat hlavu.

FOTO: Michael Jackson

Jacksonova proměna

Po zhlédnutí dokumentu se v mnohých může vznítit nenávist vůči médiím a novinářům. Dalo by se totiž spekulovat, že právě mediální svět plný senzacechtivosti udělal z Jacksona člověka závislého na pilulkách na spaní. Za to, kolik lásky a míru v životě rozdal okolí, si vysloužil leda soudní tahanice (vyšetřování a soud trval nekonečných 574 dnů), urážky a opovržení lidí, kteří se kolem milionáře Jacksona motali.

Údajně neuměl ani cizím lidem říkat ne, natož neustoupit svým spolupracovníkům, kteří na něj nejednou ušili nepěknou boudu. Aniž by si to asi uvědomoval, v podstatě se tomuto vztahu několikrát věnoval ve svých textech. Poselství They Don’t Care About Us by dokonale sedělo. A to byl taky jeden z důvodu pádu téhle, doufejme nikdy nehasnoucí, hvězdy.

DVD

Kromě filmu samotného (obraz je čistý a ostrý), spousty titulků a výběru scén se na disku nic nenachází. Ono v podstatě nic víc na disku být ani nemusí. Český dabing by byl maximálně zbytečný, protože u rozhovorů jde taky o emoce, které by se přemluvením přece jenom částečně vytratily. A že byste rádi slyšeli nějakou bonusovou píseň nebo kompilaci Michaela? Tak to si kupte jednu z jeho vydaných desek.

Michael Jackson Život legendy (Michael Jackson: Life of an Icon, The)

Dokumentární
USA, 2011, 149 min

Hrají: Michael Jackson

Zvuk: anglický (DD 5.1)
Titulky: české, anglické, arabské, dánské, finské, řecké, maďarské, norské, polské, švédské
Bonusy:

Hodnocení filmu: 5****
Hodnocení DVD: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Michael Jackson: Život legendy na DVD: Smutný příběh krále, který neuměl říkat ne