Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Mezinárodní den divadla: Herec John Malkovich přináší své poselství

Redakce

Redakce

27. 3. 2012

FOTO: John MalkovichMezinárodní den divadla se každoročně slaví 27. března. Letos si ho připomenou divadelníci z celého světa již po padesáté. Přinášíme vám poselství k Mezinárodnímu dni divadla, jehož autorem je slavný americký herec John Malkovich.

FOTO: John Malkovich

John Malkovich provolává slávu divadlu Zdroj: kviff.com

Celá divadelní obec si v březnu připomíná Mezinárodní den divadla. Při této příležitosti se organizují speciální představení a divadelní akce. K těm nejvýznamnějším patří Mezinárodní poselství, které se čte pravidelně 27. března v divadlech celého světa.

Mezinárodní divadelní institut každoročně vybírá světově proslulou divadelní osobnost, která formuje své poselství divadlu. Letos tuto čest dostal skvělý americký herec, režisér a producent John Malkovich.

Poselství k mezinárodnímu dni divadla

„Je pro mne ctí, že mě Mezinárodní divadelní ústav při UNESCO vybral, abych formuloval poselství k 50. výročí ustavení Mezinárodního dne divadla. Se svými stručnými poznámkami se obracím na své kolegy od divadla, což jsou lidé jako já a mí kamarádi.

Přeji vám, aby byla vaše práce strhující a originální, aby byla hlubokomyslná, jímavá, vedoucí k zamyšlení a aby byla zcela jedinečná.

Přeji vám, aby nás přiměla zamyslet se nad otázkou, co znamená být člověkem a upřímně vám přeji, aby tato reflexe vycházela ze srdce, aby byla nezaujatá a milostiplná. Přeji vám, abyste dokázali překonat protivenství osudu, cenzuru, chudobu a nihilismus, což nepochybně řadu z vás čeká.

Nechť jste obdařeni nadáním, nechť jste nestranní, abyste nás dokázali poučit o tlukotu lidského srdce v celé jeho složitosti, a to ve vší pokoře a s dostatečnou zvídavostí, aby se to stalo vaším celoživotním posláním. Doufám, že ti nejlepší z vás – budou to totiž pouze ti nejlepší z vás a jenom ve vzácných a prchavých okamžicích – dokážou zformulovat tu nejzákladnější ze všech otázek: Jak žijeme?“

Bůh vám žehnej !

John Malkovich (překlad Dagmar Steinová)

Mezinárodní den divadla byl ustaven v Helsinkách v červnu 1961 na podnět Mezinárodního divadelního ústavu. Organizace usiluje o mezinárodní výměnu poznatků, podněcování tvorby a spolupráce mezi divadelníky a prohlubování vzájemného porozumění za účelem posilování míru.

Na chvíli v kůži Johna Malkoviche

FOTO: John MalkovichJohn Malkovich je americký herec, producent, scenárista a režisér. K divadlu se dostal v 70. letech na Eastern Illinois University. V roce 1976 spoluzaložil v Chicagu divadelní společnost Steppenwolf Theater Company. Slavným se však stal díky filmu. Exceloval v roli Valmonta v Nebezpečných známostech a geniálně zahrál sám sebe ve filmu V kůži Johna Malkoviche. Dvakrát byl nominován na Oskara. Za režii divadelní komedie Good Canary získal Molièrovu cenu za nejlepší inscenaci.

Poselství by mělo naplňovat tyto ideje. Bývá přeložené do dvaceti jazyků a předčítá se pro desítky tisíc diváků před představeními v divadlech na celém světě. Prvním autorem poselství byl Jean Cocteau. Během padesáti let se v této roli vystřídali například Arthur Miler, Richard Burton nebo Pablo Neruda.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mezinárodní den divadla: Herec John Malkovich přináší své poselství