Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Měsíční svit Rob Thurmanové příliš světla nepřinese. Zato temný humor ano

Alžběta Lexová

Alžběta Lexová

20. 10. 2010

Rob Thurman: Měsíční svit!SPECIÁL!Sotva o vlásek unikli smrti, už se ženou do dalších problémů. Po hlavě a dobrovolně. Alespoň zpočátku. Bratři Kal a Niko Leandrosovi můžou zkrátka na poklidný život zapomenout. Pokud o něm vůbec kdy snili. Po úspěchu knihy V temnotě právě vyšel druhý díl této urban fantasy série, Měsíční svit.

Ilustrace na obálce knihy Měsíční svit

Ilustrace na obálce knihy Měsíční svit Autor: Chris McGrath

Hrozba ze strany Kalových částečně pokrevních příbuzných, příšer zvaných Ólfi, pominula poté, co je jeho nevlastní bratr Niko v supermarketu hromadně vyhodil do vzduchu. Kal i Niko si tak můžou konečně odechnout, přestat utíkat a začít budovat normální domov. Normální samozřejmě v rámci možností. Zakládají si soukromou agenturu pro nadpřirozené bytosti a pracují jako soukromí detektivové.

Práce, na kterou je najme tajemný Kerberos, vypadá zpočátku velmi jednoduše. Mají v přestrojení proniknout mezi členy Klanu, vlkodlačí mafie, a získat důkazy o tom, že Kerberův rival Boaz proti němu něco chystá. Odměna je nemalá a nájem se z něčeho platit musí, proto se Kal vydává do baru Měsíční svit, v jehož zadní místnosti Boaz rád a často  hraje poker s ostatními vlky. Ale, jak už to tak bývá, práce, která se zdála být otázkou jednoho večera, se ošklivě zvrtne.

Humor černější než černý

Stejně jako v prvním díle série Kal a Niko Leandrosovi, V temnotě, nám Rob Thurmanová servíruje neskutečný nářez v podobě Kalova cynismu a sebenenávisti. Kal, z poloviny příšera, se za tuhle svou genetickou indispozici velmi rád schovává a používá ji jako záminku k mnoha zlým a podlým poznámkám. Drtivá většina z nich míří na jeho bratra Nika, který je ke čtenářovu zklamání přechází dospěláckou ignorací, ale některé padají na úrodnou půdu v podobě rodinného přítele Robina. Tento tisíce let starý puk k potěše bránice děsně rád s Kalem měří síly, co do černosti humoru a rýpavosti poznámek. Jejich střety příjemně osvěžují celý text a zlehčují situace, které by se mohly jinak zdát poněkud patetické, naivní nebo přeslazené.

obálka Rob Thurman: Měsíční svit

Měsíční svit se dá přečíst za jediné odpoledne. Stránky se obracejí jedna radost a k velkému finále se dá propracovat světelnou rychlostí. Rob Thurmnová má na vyprávění nepochybně talent, děj utíká rychle, nikde nedrhne, postavy jsou plastické a živé, a přesto oproti tady prvnímu dílu něco nesedělo. Kal. Jistě, chápu, že když vás posedne temník, jakýsi démon, který s vámi naprosto splyne, a vy s tím nemůžete nic dělat, poznamená vás to. Tím víc, pokud víte, že jste se v téhle podobě pokusili zabít všechny, které milujete, a oni smrti unikli jen čirou náhodou. To zanechá na člověku stopu. Ale Kala to přímo magicky změnilo.

Kam zmizela moje oblíbená příšera?

Skutečně, Kal z prvního dílu je pryč. Suchý humor zůstal, ale Kal už to nemyslí vážně. Žárlivost, s jakou střežil svého staršího bratra, zmizela a on mu teď přeje jen to nejlepší v náručí upírky Dobromily. Nedůvěra a skepse, které choval k Dobromile a Robinovi, jsou taky fuč a Kal se místo paranoidního ohlížení přes rameno najednou věnuje srdečním záležitostem. Je sice hezké, jak dokáže šestnáctiletá vědma zacloumat Kalem-poločlověkem, ale nevzpomínám si, že by se Kal kdy předtím rozplýval nad každou její loknou nebo střihem šatů. Holt nám chlapec ztratil koule.

Stejně tak se autorka začíná trošku zamotávat do Kalovy ich-formy. Náhled do jeho mysli je stále báječný zážitek, o tom žádná, ale úžasně přesný popis komplexní lidské mysli je chvílemi na obtíž. Sem tam se může stát, že se čtenář na půl stránky ztratí a nebude ani za mák tušit, která bije, protože Kalovy myšlenky mají v akčnějších scénách podobu útržků. V zápětí ho napadá něco jiného, odskočí od tématu a zase se k němu oklikou vrátí. Vyžaduje to plnou pozornost a občas několikanásobné přečtení jediné pasáže.

Přes veškeré drobné vady na kráse je Měsíční svit kniha, kterou stojí za to mít. Minimálně pokud sháníte dobrý zdroj kousavých poznámek použitelných za jakékoli situace nebo vás jen zajímá, jak to bude dál. Kal se sice trošku topí v hlubinách romantiky, ale pořád je to sympatická polozrůda. Jen už nemůže používat svůj drsňácký postoj stylu já jsem jedna z věcí, které byste nechtěli v noci potkat v prázdném parku. Mně by tím už nevyděsil.

Název originálu: Moonshine
Český název: Měsíční svit
Autorka: Rob Thurmanová
Překlad: Anna Janovská
Obálka: Chris McGrath
Počet stran: 288
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 145 x 205 mm
Vydal: Fantom Print, Ostrava 2010
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Měsíční svit Rob Thurmanové příliš světla nepřinese. Zato temný humor ano