Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Měsíc autorského čtení 2011 právě začíná

Redakce

Redakce

1. 7. 2011

Již dnes večer bude zahájen dvanáctý ročník největšího středoevropského literárního festivalu Měsíc autorského čtení. Letos poprvé se čtenáři budou moci setkat s oblíbenými autory ve třech zemích, a to v Česku, na Slovensku a v Polsku, které je čestným hostem tohoto ročníku.

FOTO: Měsíc autorského čtení 2011

Měsíc autorského čtení Zdroj: Zuzana Konvičková, Topzine.cz

Měsíc autorského čtení vznikl v roce 2000, kdy z původně malé literární akce vznikl festival, jenž má své pevné místo v letním kulturním programu Brna a Ostravy. Měsíc autorského čtení má za úkol podporovat a představit současnou českou literaturu a její autory společně s hostujícími autory z cizích zemí. V předchozích letech se festivalu zúčastnili např. spisovatelé z Kanady, Běloruska či Francie. Jelikož se festival setkal s pozitivními ohlasy, tento ročník se poprvé rozšíří za české hranice, a bude se tak konat také ve slovenských Košicích a v polské Vratislavi.

Jaký program přinese tento týden?

Zahájení Měsíce autorského čtení náleží polskému básníkovi Jerzymu Kronholdovi a českému básníkovi a publicistovi Luboru Kasalovi. Vidět je můžete dnes v Brně nebo 3. července v Ostravě. Věnovat se budou poezii ovlivněné tzv.  Novou vlnou a také tragikomickému údělu člověka na světě. Zítra v Brně a 4. července v Ostravě si můžete vyslechnout čtení básníka, prozaika a scénáristy Wojciecha Kuczoka a slovenského prozaika a překladatele Petera Repky, kteří proberou jeskyně, filmy a třeba i život v Německu.

Autorská čtení probíhají podle zaběhnutého scénáře. První čte a diskutuje polský autor, po něm následuje český nebo slovenský autor. Posluchači se mohou těšit na Radku Denemarkovou, Michala Ajvaze, J. H. Krchovského či na Jaroslava Rudiše. Ze slovenských autorů se představí Ján Litvák, Katarína Kucbelová a nebo slovenský Kafka, spisovatel píšící pod pseudonymem Balla. Posluchače jistě osloví také polští autoři  jako Ryszard Krynicki nebo Julia Fiedorczuk.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Měsíc autorského čtení 2011 právě začíná