Menu
TOPZINE.cz
Literární klub

Měsíc autorského čtení 2011: Po Brnu a Ostravě se nově čte na Slovensku a v Polsku

Redakce

Redakce

30. 6. 2011

OBR: Měsíc autorského čtení 2011Plánujete, co budete dělat v létě? Kromě práce, výletů k vodě a víkendů s kocovinou si můžete trávení volného času zpestřit poslechem úryvku z dobré knihy na Měsíci autorského čtení. Na tomto literárním festivalu budou letos číst čeští, slovenští a polští spisovatelé.

OBR: Měsíc autorského čtení 2011

Měsíc autorského čtení 2011, Zdroj: autorskecteni.cz

Měsíc autorského čtení, který se po celý červenec bude konat v Brně, Ostravě, Košicích a Vratislavi, se letos pochlubí příspěvky z Polska. Přestože je polština jazyk našich sousedů a není tak nesnadné se dorozumět, můžeme se opět těšit na překladatele, kteří jsou nedílnou součástí programu.

Dvojí program nejen pro jazykově zdatné

Měsíc autorského čtení je literární festival, který má své místo v našem červencovém kulturním programu už od roku 2000. Typické pro něj je, že zde nevystupují jen naši čeští a slovenští spisovatelé, ale každým rokem také spisovatelé ze zahraničí, vždy z konkrétní vybrané země (loni to byla Francie, letos Polsko). Každý večer tak máme po celý měsíc možnost poslechnout si úryvky z tvorby jednoho českého představitele a jednoho polského autora. Číst se bude klasicky v Brně a Ostravě, ale také v Košicích a Vratislavi, což je letošní novinka.

Po každém čtení následuje chvilka pro dotazy posluchačů. Čtení začíná večer v 19 hodin a přednost má vždy zahraniční host. Přestože je polština slovanský jazyk, mnohdy není tak snadné mu rozumět. Proto jsou součástí programu překladatelé, nemusíte se tak obávat, že nebudete rozumět a nemůžete pokládat otázky.

FOTO: Arnošt Lustig

Loňského ročníku se zúčastnil také Arnošt Lustig, Foto: David Konečný

Celkově na festivalu vystoupí 62 spisovatelů a je opravdu na co se těšit. Mezi českými autory ani letos nebude chybět Radka Denemarková, Michal Ajvaz, Markéta Pilátová, Ivan Martin Jirous, Petr Král, Petra Hůlová, Pavel Kohout a mnozí další. Česká sestava v tomto programu je pestrá, přestože zde někteří spisovatelé vystupují opakovaně.

Vyzkoušejte i druhou variantu

Přítomnost zahraničních spisovatelů vás obohatí dvojím způsobem. Seznámíte se s životem lidí odjinud a můžete se na něj i zeptat. A hlavně, jen málo méně známých autorů ze zahraničí prorazí i v České republice. Někdy se v nich dají objevit netušené vypravěčské talenty. Jedním z nich je i slavný Adam Zagajewski, který byl již nominován na Nobelovu cenu za literaturu, Mariusz Surosz s jeho historicky laděnými eseji a Julia Fiedorczuk, která je v Čechách známá svými básněmi.

Pokud se vám nebude chtít jít do divadla, kde se čtení odehrávají, můžete si poslechnout z domova videozáznam, který se pravidelně pořizuje. Naleznete ho na internetových stránkách festivalu. Jedinou nevýhodou je, že jste tímto ochuzeni o báječnou atmosféru, která tam panuje, a o možnost zapojit se do diskuze. Nejkrásnější je poslech poezie od samotného autora, mnohdy vám totiž řekne víc než jen soustředěné zírání na řádky. Doporučuji proto vyrazit a užít si čtení se vším všudy.

Kolik to stojí?

Vstupné je dobrovolné.

Kam se mám zajít podívat?

Brno – Divadlo Husa na provázku

Košice – Bábkové divadlo Košice

Ostrava – Klub Atlantik

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Měsíc autorského čtení 2011: Po Brnu a Ostravě se nově čte na Slovensku a v Polsku