Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Mentální poruchu má Sherlock i komisař Rex. Víme dalších 5 postav

Tomáš Dolejš

Tomáš Dolejš

15. 3. 2012

Autoři některých filmových postav vytvořili charaktery, které mají rozličné druhy mentálních poruch. Zda je to záměrně nebo pouze náhoda, se občas ani neví. TOPZINE.cz pro vás vybral sedm nemocných..

On asi nikdo nečekal, že by Sherlock Holmes byl normální. Zdroj: distributor filmu

Sherlock Holmes – Aspergerův syndrom

Zjistit pravou povahu Sherlocka Holmese je v dnešní době už těžký úkol, protože od jeho vzniku uběhlo sto let a byl mnohokrát rozdílně ztvárněn. Je zde ale pár nápověd, ze kterých se dá usoudit, že tato postava spisovatele Arthura Conana Doyla pravděpodobně trpí Aspergerovým syndromem.

Co to je: Zjednodušeně řečeno jde o nižší formu autismu. Lidé trpící touto poruchou nechápou (nebo je nezajímají) obyčejné věci, které nás obklopují. Naopak jsou velmi zainteresováni do různých odborných témat a jejich IQ bývá často nadprůměrné. Jsou nepřizpůsobiví, neschopní interakce ve společnosti a jejich projevy se vyznačují netypickou mimikou a gesty.

Přečtěte si recenzi druhého filmového dílu Sherlocka Holmese

A jsme u Sherlocka. Například v povídce Studie v šarlatové neví, že se Země otáčí kolem Slunce. Neznalost však zdůvodňuje tím, že tato informace nemá žádný vliv na jeho každodenní život. Na druhou stranu se zajímá o věci jako tabákový kouř nebo složení půdy v regionu. Toto není pouhé nadšení, ale příznaky Aspergerova syndromu. Dále se nedokáže normálně bavit s nikým jiným kromě nejlepšího přítele Watsona a umí vést neúnavné monology, navzdory tomu, že ho nikdo neposlouchá.

[youtube_660]jm8sDfe9cQ4[/youtube_660]

Ariel z Malé mořské víly – chorobné sběratelství

Malá mořská víla je disneyovský animák o mořské panně, která se zamiluje do lidského prince, a tak se dohodne s čarodějnicí, aby jí přičarovala nohy a mohla vyjít na pevninu. Jistě, je to pohádka, takže tohle je ještě normální. Jenže jedné věci si kupodivu nikdo z podmořských hrdinů nevšiml – Ariel trpí chorobným sběratelstvím.

Co to je: U této poruchy nemocný sbírá nejrůznější předměty, které najde. Můžou se válet u silnice nebo to bývají i špinavé odpadky. Základem je, že dotyčný své nálezy ve skutečnosti vůbec nepotřebuje.

Dokažme si to na Ariel – hned ze začátku filmu prozkoumává potopenou loď a vezme si všechny věci, na které narazí, ačkoli neví, k čemu jsou. Nejde ale jen o běžné sběratelství, což se dá dokázat pomocí psychologické knihy Stuff: Compulsive Hoarding and the Meaning of Things: „Běžní sběratelé přirozeně chtějí své sbírky ukazovat i jiným lidem. Když ale někdo trpí chorobným sběratelstvím, své sbírky skrývá, protože se za ně stydí.“ V Arielině případě sedí spíše druhý popis.

FOTO: Prioritni fotografie ze seriálu Teorie velkého třesku

V blízkosti Penny Raj nezazpívá ani slovo. Zdroj: distributor seriálu

Raj z Teorie velkého třesku – selektivní mutismus

Teorie velkého třesku je oblíbený americký seriál o životě Sheldona a Leonarda, jejich přátel Howarda a Raje a sousedky Penny. Vzniká zde logicky mnoho situací, jež se týkají jí a jednotlivých mužů. A tady přichází Rajův problém: nedokáže mluvit se ženami, a tím pádem ani s Penny. Trpí totiž selektivním mutismem.

Co to je: Tato nemoc je velmi vzácná. Projevuje se tak, že postižená osoba nedokáže nahlas mluvit před určitou skupinou lidí. Nejde o organickou dysfunkci, protože dotyčný normálně promluvit může. Má však v sobě jakýsi blok. Nemoc je častější spíše u dětí.

Raj už dávno není dítě, přesto tímto problémem trpí (a u dospělých to je opravdu výjimka). Má však velké štěstí: umí svůj blok odbourat trochou alkoholu. Kdo si pamatuje na díl, kde na něj zabralo i nealkoholické pivo, dokud si myslel, že alkoholické je, musí jen potvrdit, že problém je psychického rázu.

[youtube_660]3OaxejZBe0M[/youtube_660]

Šípková Růženka – únavový syndrom

Všichni jistě známe Šípkovou Růženku. Poté, co se píchne o vřeteno, na sto let upadne do spánku. Nakonec ji zachrání princ tím, že ji políbí. Ale kdo dokáže spát tak dlouho? Pouze lidé s chronickým únavovým syndromem.

Co to je: Únavový syndrom snižuje aktivitu člověka a zvyšuje jeho unavenost. Lékaři ale zatím nepřišli na fyzickou příčinu. Během testů však určili, kdo už skutečně trpí touto poruchou a kdo je jen unavený: hranice je šest měsíců. Takže pokud se vám víc než půl roku dennodenně klíží oči, možná jste jako Šípková Růženka.

Růženka je pravděpodobně extrémní případ této poruchy. I když mohla by na tom být hůř. Sněhurce stačilo kousnout do jablka, což ji natolik vyčerpalo, až dokonce umřela. Nějaké to spaní vlastně není úplně špatná věc.

OBR: Kráska a zvíře

Zamilovat se do zvířete… To není normální. Zdroj: youtube.com

Bella z Krásky a zvířete – schizotypní porucha

Kráska a zvíře je další animák od Disneyho. Princ je začarovaný do podoby zvířete, a dokud se do něj nezamiluje dívka pravou láskou, zůstane zvířetem navždy. Jak už to bývá, nějaká dívka se vždycky najde. Člověk by řekl, že aby měla Bella neboli Kráska trpět nějakou poruchou, byla by způsobena tím, že ji zvíře uneslo. Ale nic takového není třeba, ona už předtím nebyla úplně v pořádku. Trpí totiž schizotypní poruchou.

Co to je: Nejde , jak si mnozí myslí, o schizofrenii. Podle odborníků má dotyčný dlouhotrvající odstup od sociálních vztahů a často se chová nepřiměřeně emotivně, zvláště když komunikuje s jinými lidmi.

Krásku nikdo nemá rád, takže skončí u přátelení s obludou. A později se do zvířete i zamiluje. Pravděpodobně by preferovala, aby zůstal v této podobě. Ve filmu totiž dala zvířeti přednost před jiným princem, který se jí dvořil. Celkově se její stav vyznačuje sociální izolací, což je jeden z příznaků schizotypní poruchy.

[youtube_660]oq79Zl25J7Y[/youtube_660]

Komisař Rex – kleptomanie

Německý ovčák Rex z rakouského seriálu Komisař Rex je jistě velmi chytrý pes, který na oddělení vražd u vídeňské policie pomohl dopadnout mnoho zločinců a vyřešit dost případů. Ale i on má svoje mouchy. Pamatujete si, co je jeho oblíbená svačinka? Ano, housky se salámem. Jenže aby se k nim dostal, je z něj kleptoman.

Co to je: V případě kleptomanie dotyčný člověk (i když tady vidíte, že i pes může být nemocný) krade nejrůznější drobné předměty. Nejen jídlo, ale třeba i různé třpytivé předměty nebo obyčejné tužky. Pan prezident by mohl vyprávět…

Rex není jen hladový, často během jednoho dílu stihne ukrást větší množství housek, než průměrný pes dokáže sežrat. Navíc je na něm vidět nadšení, když se mu loupež povede, aniž by si toho ostatní komisaři všimli. Tohle není hlad, tohle je až koníček.

[youtube_660]TP_wx0qrKu0[/youtube_660]

Glinda, Hodná čarodějnice z Čaroděje ze země Oz – sadistická porucha

Nejznámější filmové zpracování Čaroděje ze země Oz pochází z roku 1939. Pohádka pojednává o malé holčičce Dorotce, která se dostane do země Oz, kde spolu s docela podivnými přáteli hledá čaroděje, jenž jí má pomoci dostat se zpět. Narazí i na Hodnou čarodějnici Glindu. To, že je hodná, víme ale jenom z jejího prostého jména Hodná čarodějnice. Ve skutečnosti trpí sadistickou poruchou.

Co to je: Sadismus se dá jednoduše předvést na konkrétním příkladu. Glinda nikdy nezdůvodnila své důvody pro vraždění jiných čarodějek, pouze řekla, že jsou škaredé a odlišné, a tím pádem i ďábelské. Je tedy hodná? Vždyť ji baví, když ostatní trpí.

Zlá čarodějnice z Východu truchlí nad smrtí své sestry, a tak se jí Glinda začne vysmívat. Potom vezme boty mrtvé ženy, jedinou památku, kterou by mohla mít Zlá čarodějnice na svou sestru, a donutí Dorotku, aby je nosila. Další jednoznačný příznak sadistické poruchy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mentální poruchu má Sherlock i komisař Rex. Víme dalších 5 postav