Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Mechanik zabiják na DVD: Charles Bronson chladnokrevně eliminuje své cíle

Jiří Tichý

Jiří Tichý

3. 12. 2011

V létě zabíjel v kinech záporáky Mechanik zabiják Jason Statham. Není ale první tohoto jména. Jako první se tímto označením honosil Charles Bronson ve stejnojmenném filmu ze sedmdesátých let.

Drsná bunda, drsná zbraň, drsnej chlap. Zdroj: distributor filmu

Film

Jason Statham je snad poslední akční hrdina, i když Postradatelná parta okolo Sylvestera Stallonea by mi za toto tvrzení nejspíš nakopala zadek. Ještě, že Sly neumí česky. Nic to ale nemění na tom, že se Jason v současnosti chlubí obrovskou popularitou, stejně jako akční filmy, ve kterých účinkuje.

Jill Ireland, která ve filmu ztvárnila Bronsonovu prostitutku, byla ve skutečnosti jeho žena. Tomu se říká role na tělo.

Když už se v Hollywoodu rozhodli udělat remake snímku Mechanik zabiják a do hlavní role obsadit právě bývalého Kurýra, který se nesmí zastavit, jinak by nepřežil, vytvořili si tím příležitost, proč ze zaprášených archivů vytáhnout i původní snímek a dát mu moderní DVD kabát.

První film toho jména patří do zlatého fondu béčkových akčňáků ze sedmdesátých let. Charles Bronson válí v hlavní roli se svou kamennou tváří a fešáckou koženou bundou a jako jeho mladý parťák Jan-Michael Vincent s neméně chlapáckým výrazem kosí protivníky brokovnicí.

Jistě, v dnešní době vlády rychlého střihu, jasných digitálních barev a potoků krve by původní Mechanik zabiják moc neuspěl. Na druhou stranu, kdy naposledy jste viděli film, ve kterém prvních patnáct minut nepadne ani slovo a jen se sleduje Bronsonova tichá práce profesionálního hitmana?

Na výrobu filmu nebyly použity ani žádné jedničky a nuly. Je celkem osvěžující dívat se, jak buldozer shodí starou alfu-romeo z prudkého srázu a jak se ona alfinka roztříští o skaliska na padrť, když víte, že to je opravdové auto, opravdový buldozer a opravdové skály.

Charles Bronson a Jan-Michael Vincent aneb zabijáci na pohřbu.

Snímek zároveň není ani skládankou akčních scén proložených hloupými dialogy s rádoby hláskujícími borci, ale jaksi intimní podívaná v šedivém hávu se zajímavými lokacemi a příjemně dynamickými honičkami. Bronson se svým mladým učedníkem zavítají například do Neapole, kde se prohánějí po uzounkých pobřežních silničkách.

Přečtěte si recenzi remaku Mechanika zabijáka s Jasonem Stathamem v hlavní roli od Lucie Šimůnkové

Jedinou slabinou Mechanika je příběh. Žádná námitka proti finále, tomu nelze nic vytknout, ale celkově může divák nabýt dojmu, že se vlastně celý film nic pořádného neděje. Nějaká složitá zápletka se nekoná. Nicméně se jedná o velmi kvalitní akční film, který si na nic nehraje a pokud překousnete pomalejší střih, můžete si užít chladného Bronsona-zabijáka v plné kráse.

DVD

Optický disk je, jak je dnes zvykem, opatřen hybridním napůl plastovým, napůl papírovým obalem. Proč taky ne, vypadá to dobře a svůj účel to plní. Samotné DVD pak neobsahuje žádné bonusy. Kde by je vlastně vydavatelé vzali, při výrobě filmu s bonusy pro DVD počítat nemohli.

Potěší alespoň dvě jazykové stopy, česká a anglická, obě samozřejmě ve standardu 5.1 Dolby Digital a velkou pochvalu tentokrát zaslouží český dabing, který z Bronsona udělá ještě většího drsňáka a padne jako ulitý.

Mechanik zabiják (The Mechanic)

Akční / Thriller
USA, 1972, 96 min

Režie: Michael Winner
Hrají: Charles Bronson, Jan-Michael Vincent, Keenan Wynn, Jill Ireland
Zvuk: český, anglický
Titulky: české
Bonusy: žádné

Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mechanik zabiják na DVD: Charles Bronson chladnokrevně eliminuje své cíle