Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Maupassantův Miláček v Kladně: Režisér Špinar se vrací po třech letech

Eva Síčová

Eva Síčová

10. 5. 2013

Městské divadlo Kladno uvede v pátek 10. května poslední premiéru divadelní sezóny. Adaptace slavného románu Miláček se ujal režisér Daniel Špinar, který se do Kladna vrací po třech letech.

FOTO: Městské divadlo Kladno - Miláček

Dámskou část kladenského souboru doplní hostující Miloslav König. Zdroj: Tomáš Glasberger, MDK

Inscenace Miláček nese podtitul Spanilá jízda do ložnic horních deseti tisíc a režisér Daniel Špinar si bere na paškál především současnou společnost.

Klade si základní otázku, zda je v dnešní době důležité něco umět, nebo dobře vypadat. Sám si napsal dramatizaci a jak sám vysvětluje: „Je potřeba vybrat z předlohy vždycky to, co ve mně rezonuje nejvíce.“

Špinar se do Městského divadla Kladno vrací potřetí. Poslední návštěva zrodila úspěšného Čechovova Racka. I tentokrát si do svého tvůrčího týmu přizval dlouholetou kolegyni, dramaturgyni Ilonu Smejkalovou a výtvarnici Ivu Němcovou.

Jak už v Kladně bývá zvykem, do hlavní role je obsazen hostující herec. Tentokrát si režisér vybral Miloslava Königa a své rozhodnutí podpořil jednoduchým odůvodněním: „Je to prostě miláček. A to ve všech směrech.“

Miláček zblízka

Georges Duroy nemá peníze, vzdělání ani budoucnost. Ode dna ho dělí jen pár franků a ty mu zbývají sotva na poslední pivo. Šťastná náhoda, nečekané setkání s přítelem Forestierem, je pro něj vstupenkou do vyšších pater společnosti.

FOTO: Městské divadlo Kladno - Miláček

Láska, nebo peníze? Pro Georgese snadno zaměnitelná věc.

Georges má velkou slabost pro ženy. Či spíše ony pro něj? Kouzlo osobnosti a neuvěřitelně pohledná tvář mu otevírají první dveře a z naivního mladíka se stává přispěvatel prestižních novin.

S novým postem končí svět kupované lásky v přítmí laciného podnájmu a začíná spanilá jízda po ložnicích horních deseti tisíc, která je pro našeho hrdinu cestou k celé sklizni trofejí.

Vždyť Georges je lačným zvířetem, ochotným udělat pro ukojení svých ambicí cokoliv. Do spleti jeho intrik se zamotávají další a další ženy. Jenže s jídlem roste chuť.

Miláček, Městské divadlo Kladno, autor: Guy de Maupassant, režie: Daniel Špinar, hrají: Miloslav König, Hynek Chmelař, Marie Štipková, Lenka Zahradnická, Alena Štréblová a další

Premiéra: pátek 10. května

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Maupassantův Miláček v Kladně: Režisér Špinar se vrací po třech letech