Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Máte rádi hravé a intimní fotografie? Zajděte do Špálovky

Redakce

Redakce

14. 9. 2011

FOTO: Po potopě (s laskavým svolenim M.A.Brava, 2011)Špálovka 8. září slavnostně otevřela novou výstavu fotografa Pavla Baňky. Její kurátorkou je Martina Pachmanová, která s Baňkou spolupracuje přesně po deseti letech od úspěšné výstavy INFINITY (2001, Galerie Rudolfinum).

FOTO: Po potopě (s laskavým svolenim M.A.Brava, 2011)

Baňkovy snímky jsou unikátním důkazem dokonalého ovládnutí fotografického řemesla v jeho technických i estetických škálách. Autor ale přidává jemnou ironii a prostor pro divákovu fantazii, Zdroj: Galerie Václava Špály (PPF)

Pachmanová výstavu uvedla citací Johna Bergera, spisovatele a sociologa, který je také příležitostným teoretikem fotografie. „(…) skutečný obsah fotografie je neviditelný, protože vyplývá ze hry s časem, nikoli s formou.“ A přesně zde, v tomto elementárním předpokladu, který shrnuje filozofii i estetiku fotografického umění, se skrývá jádro fascinující Baňkovy výstavy.

Čtěte také: Galerie Václava Špály chystá novou výstavu. Pestrou koláž fotografií Pavla Baňky.

Jeho snímky nám sdělují, často melancholicky, ale s jemnou ironií, magické a intimní okamžiky. Baňka nikdy tyto chvíle nepřipraví o určitý moment tajemství, který jim propůjčuje neuchopitelnost, ale zároveň s námi uzavírá určité přátelské spiklenectví. A my se pak můžeme na reprodukce těchto snímků dívat celý život. Cítíme, že nám jsou blízké, ale stále v nich objevujeme nové souvislosti.

Abstraktní fotografické hrátky nebo pohled do autorova domácího archivu

Výstava nese název „O fotografii“ a obecně ji lze pojmout jako cestu estetickým i technickým vývojem fotografie, která dokazuje Baňkův všestranný talent.

FOTO: Bazén - Kypr (2011)

Baňkovy snímky jsou velice různorodé technicky, tematicky i žánrově. Vždy ale obsahují originální autorskou stopu, která jim propůjčuje tajemství.

„Mě tahle výstava hodně těší. Je to věc, která se mi šťastně nabídla. Jsem rád, že jsem ji mohl udělat přímo pro Špálovku. To téma se nabídlo díky množství komnat, abych tak tyto místnosti označil, které jsou věnované různým oblastem fotografie.“

Po vstupu do galerie se tak setkáváme s černobílou výtvarnou fotografií, která přechází v tematicky abstraktní dodatečně upravované snímky. Pokračování této části expozice nalezneme potom v suterénu, který nabízí fotografie, kde Baňka zpochybňuje zažitou představu fotografa jako umělce závislého na zobrazované realitě. Mění se zde v malíře, který obyčejným předmětem nebo barvou originálně zaplní celé plátno.

FOTO: Abstrakce XI (2005)

V suterénu Špálovky můžeme vidět snímky, které téměř fyzicky odkrývají možnosti fotografického média. Místo momentky vidíme technický proces, který se za pořízením fotky skrývá.

Fascinujícím prostorem je potom zejména zadní část galerie. Místo, které připomíná osobní Baňkův archiv, leporelo autorových vzpomínek a také intimní pohled na ženu jako erotický symbol, na rodinný život i jeho možnou destrukci. Naskytuje se nám pohled na stěnu syrově překrytou nazvětšovanými černobílými snímky.

Baňka často volí nezvyklé úhly zobrazení a my tak sledujeme z božské perspektivy pláž, kterou opouští matka s dcerou, to vše mimo mužovo zorné pole. Muž se nedokáže odtrhnout od pohledu na nekonečnou vodní hladinu, i když možná tuší, že se mu za zády právě hroutí celý svět.

Fascinující cesta za tajemstvím fotografie

Baňkovi a Pachmanové se podařilo proměnit Galerii Václava Špály v rezervoár poskytující velmi široký pohled na fotografické umění a na pojetí role fotografa, kdy Baňka dokazuje, že výtvarné umění a fotografie se mohou vzájemně obohacovat, a to prostřednictvím prvků, pro jejichž formu neexistují žádné hranice. Pouze autorova fantazie.

FOTO: Pisoár - Kypr (2011)

Pavel Baňka uzavřel svou prezentaci výstavy slovy: „Je to moje pocta fotografii jako médiu, které mě provází poměrně dlouho, ale ne zase tak dlouho, aby mě pořád nevzrušovalo.“ Patří mezi umělce, kteří se nepřestávají vyvíjet, protože celý život po krůčcích odkrývají tajemství svého řemesla. Z každého snímku je proto cítit autorova radost z tvorby a fascinace, se kterou se vydává do nitra své duše, ale i duše světa, který jej obklopuje. A právě proto máme možnost ve Špálovce vidět zcela nezapomenutelnou výstavu.

Pavel Baňka: O fotografii

Kde: Galerie Václava Špály

Kdy: 9. září – 30. října 2011

spalovka.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Máte rádi hravé a intimní fotografie? Zajděte do Špálovky