Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Máte chuť na pivo? Co zkusit Hoegaarden?

Samcová Jana

Samcová Jana

29. 10. 2009

Hoegaarden je pivo pocházející z belgických pivovarů. Pro Belgii je pivo něco jako národní poklad, patří k jejich kultuře a ochutnat zde lze na 800 značek. Pivo znamená pro Belgičany totéž, co znamená pivo pro Čechy. Belgie je však co do rozmanitosti příchutí značně napřed. Vydejme se dnes ochutnat jeden konkrétní žejdlík – světoznámé pivo Hoegaarden.

Objednáte-li si v hospodě poprvé pivo Hoegaarden, pak se připravte, že vám číšník přinese na stůl obrovskou – tuplák připomínající – sklenici plnou jasně žluté kalné tekutiny. Plátek citronu či limetky na okraji sklenice ve vás vyvolá pocit, že se barman asi spletl, když vám naservíroval jakousi citronádu. Nenechte se mýlit. Barva nažloutlé slámy je dána přírodním kvašením v sudech a vzápětí druhým kvašením v lahvi. Výroba Hoegaardenu neprochází žádným filtrováním, ale přirozeným kvašením. Což pivu dodává nejen charakteristické zabarvení, ale také nezaměnitelnou chuť. Pivo je sladce nakyslé, místy opravdu připomínající ovocnou limonádu, v pozadí chuťových buněk lze rozpoznat chmel.

Spojení kvasnic, pšenice, chmelu, koriandru a pomerančové kúry dělá z piva Hoegaarden kapalinu mimořádné chuti, jež v celosvětovém měřítku dosáhla nebývalé obliby. Belgičané připisují pivu důležitosti, které se jen tak něčemu nedostává. Pivo je národní nápoj, modla, denní chléb. Podle belgických obyčejů se traduje, že první Hoegaarden dne se má vypít pouze na tři doušky. Je jedno, kolik se ho vypije na první dva loky, důležité je, aby byl dopit douškem posledním. Alkoholu pivo obsahuje 5%, což je stejné množství jako mívá klasická česká dvanáctka. Navzdory této relativně vysoké cifře si obyvatelé země čůrajícího panáčka dopřávají svého oblíbeného moku dnes a denně v míře větší než hojné. Kdo by odolal sklenici nasládlého nápoje s bohatou krémovou pěnou?

Přestože byl pivovar na výrobu Hoegaardena založen již v šedesátých letech minulého století, své místo si v České republice vybojoval až roku 2001. Toto netradiční pšeničné pivo lze ochutnat a vychutnat si v mnoha hostinských zařízeních. Zavítejte kupříkladu do pražského baru Metro v ulici Na Žertvách, kde servírují pivo Hoegaarden s již automatickou samozřejmostí. Tato vynikající restaurace a bar v jednom nabízí posezení ve velmi příjemném interiéru, v němž je radost ťuknout si s přáteli sklenicí vychlazeného Hoegaardenu. A mně nezbývá, než všem popřát ono tradiční „na zdraví“.

Cena v baru METRO (Na Žertvách, Praha 8):

0,25 l   22,-

0,5 l    42,-

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Máte chuť na pivo? Co zkusit Hoegaarden?