Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Marc Ribot přijede do Prahy se svým dalším nevyzpytatelným projektem

Martin Faix

Martin Faix

4. 10. 2011

Marc RibotAmerický kytarista Marc Ribot je znám pro svoji hudební nevypočitatelnost. Pouští se z jednoho experimentu do druhého a nepřestává tak své fanoušky udivovat svou muzikantskou fantazií.

Marc Ribot

Marc Ribot                                                                       Zdroj: www.myspace.com

Sepsat všechny hudební osobnosti, se kterými Marc Ribot kdy hrál, by vydalo na telefonní seznam. Pro svůj hudební záběr neváhá jít od punku, rocku a funku až klidně k jazzu, aby si vzápětí zahrál se symfonickým orchestrem na akustickou kytaru.

Čtěte také: Jeff Beck poprvé koncertoval u nás. Praha dostala pořádnou kytarovou lekci

S oblibou vystupuje během roku s několika projekty najednou a nechává své posluchače do poslední chvíle v napětí, s čím zrovna přijde. Předloni v Čechách vystoupil v Paláci Akropolis s divokou punk jazzrockovou sestavou s názvem Ceramic Dog, letos přijede se svým Marc Ribot Trio, ve kterém ho doplní Chad Taylor na bicí a Henry Grimes na basu a housle.

Marc Ribot a jeho skupina Ceramic Dog

[Youtube]LrzFFsaMOl8[/Youtube]

Marc Ribot je držitelem pěti cen Grammy, poslední získal za desku Raising Sand Roberta Planta a Alison Krauss, na které spolupracoval. Z původně doprovodného kytaristy, kterým ke konci sedmdesátých let byl, se pro svoji muzikantskou univerzálnost vypracoval až na velmi vyhledávaného hudebníka.

Věčný hudební experimentátor je držitelem pěti cen Grammy

Dlouhá léta spolupracoval například s Tomem Waitsem, ze současnějších seskupení můžeme zmínit projekty saxofonisty Johna Zorna (Electric Masada, Bar Kokhba Sextet), na nichž se Marc Ribot pravidelně podílí.

Hostuje však i na deskách komerčně známých hudebníků, jako je například Elton John nebo Elvis Costello. Na jazzové scéně si zahrál s triem Medeski, Martin and Wood, se kterými hrál zajímavé cover verze písní kytaristy Jimiho Hendrixe, nebo s klavíristou McCoy Tynerem, kytaristou Johnem Scofieldem a mnoha dalšími.

Marc Ribot’s Ceramic Dog – Digital Handshake

 

Koncert tohoto nevyzpytatelného kytaristy proběhne 2. listopadu v pražském klubu Jazzdock. Dá se jen těžko odhadovat, čím nás Marc Ribot překvapí tentokrát, neboť jeho zaujetí všemi hudebními směry z něj činí neřízenou střelo, která ovšem vždy dokáže zaujmout hudebně vnímavého posluchače.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Marc Ribot přijede do Prahy se svým dalším nevyzpytatelným projektem