Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Manželka Bono Voxe stojí za značkou EDUN. Pomáhá rozjet podnikání v Africe

Petra Červená

Petra Červená

17. 4. 2012

Móda je schizofrenní, je umělecká a praktická zároveň. Móda umí šokovat i nadchnout. Chrlí kolekce nákladné, velkolepé, oslňující. Může se tak zdát, že pro módní průmysl má smysl jen to zlatavé pozlátko.

FOTO: Edun jaro/léto 2012

Barva krve, vášně a sladkých třešní, Zdroj: edun.com

V roce 2005 se však zrodil projekt, který toto vnímání poněkud nabourává. Stojí za ním Ali Hewson s manželem Bono Voxem. Značka EDUN vznikla splynutím dvou konceptů: lásce ke krásným šatům a touze změnit pohled na pomoc zemím třetího světa.

Značka s přidanou hodnotou

EDUN se stala globální značkou a snaží se prostřednictvím obchodních vztahů s Afrikou o změny, byť se může na první pohled zdát, že jsou jejich vize jen pouhým nerealistickým přeludem.

V roce 2009 koupil LVMH významný podíl v EDUN. Poskytuje tak základní podporu a investice na pomoc rozvoje podnikání v Africe.

FOTO: Edun jaro/léto 2012

Modré nebe a moře

Pro EDUN je nezbytné, aby továrny, se kterými spolupracují, dodržovaly podmínky ukryté pod pojmem fair trade. V návaznosti na jejich cíle založili v roce 2008 Conservation Cotton Initiative Uganda, která podporuje pěstitele bavlny v severní Ugandě. V roce 2010 EDUN zahájil spolupráci s výrobci šperků v Nairobi v Keni a také s továrnou na výrobu bot v Kamerunu.

Čtěte také: Návrhářka šije modely inspirované zemětřesením

Tvorba dámských kolekcí je pod vedením irské návrhářky Sharon Wauchob. Sharon v roce 1993 absolvovala Saint Martins v Londýně. Ve stejném roce zahájila spolupráci s japonským návrhářem Koji Tatsuno v Paříži.

O čtyři roky později přesídlila ke světoznámé značce Louis Vuitton, čímž se jí otevřely dveře do světa haute couture.

FOTO: Edun jaro/léto 2012

Černá nemusí být nudná.

Sharon se drží zásady, že jeden výrazný detail by měl určovat tvar celého oděvu. Navrhuje vlastní textilie, spolupracuje s továrnami ve Francii, Itálii a Japonsku.

Pro Sharon se stalo typické, že jedna část modelu v sobě ukrývá několik druhů materiálu. Na první pohled semišová bunda, na druhý směs kůže a hedvábného šifonu.

Bezstarostná kolekce

Sharon umixovala koktejl, do kterého vhodila etnické prvky v podobě šperků a k nim přidala bohémské rozevláté minišaty i romantické šaty s něžnými květy. Zajímavým prvkem byly háčkované šaty a sukně od keňských dodavatelů. Z kolekce dýchala uvolněnost a bezstarostnost díky vzdušným materiálům a střihům jako stvořeným pro dovolenou u moře.

FOTO: Edun jaro/léto 2012

Modely, které sluší téměř každé postavě.

Návrhářka si pohrává s detaily, přitom plně vnímá a vyzdvihuje ženskou siluetu. Vůně dálek je cítit z materiálů, barev, vzorů i šperků. Každým pórem na těle tak prostupuje touha uzmout něco i pro sebe.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Manželka Bono Voxe stojí za značkou EDUN. Pomáhá rozjet podnikání v Africe