Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Magnetická hora Lifidra: Místo, kde voda teče do kopce a auto roztlačí i dítě!

Linda Svobodová

Linda Svobodová

7. 3. 2017

Lifidru budete na mapě hledat marně. O záhadné geologické anomálii neměli po dlouhá léta ponětí dokonce ani místní obyvatelé. Na horské silničce na severu Řecka se dějí zvláštní a tajemné věci. Přinášíme unikátní informace o tomto fenoménu!

FOTO: Leptokaria, Řecko

Leptokaria, Řecko, Zdroj: Googlemaps.com

V kopcích nad řeckým turistickým letoviskem Leptokária naleznete místo, kterému dnes už nikdo neřekne jinak než magnetická hora. Na úseku horské silničky teče vylitá voda do kopce, předměty se kutálí nahoru a auto či autobus s vypnutým motorem zde bez problémů mohou tlačit malé děti. Tento prazvláštní úkaz objevili právě cestáři, když jim parní válec ujel do kopce.

Geologická anomálie nebo chyba zeměměřičů?

Na zhruba 100 metrech silničky pod Olympem se dějí hotové zázraky, které dodnes nebyl nikdo schopen uspokojivě vysvětlit. Zákony gravitace zde prostě neplatí. Jako vysvětlení se nejčastěji nabízí určitý druh magnetismu. Jiní tvrdí, že se jedná o optický klam. Když si stoupnete na začátek vyznačeného úseku, tak se zdá, že cesta opravdu stoupá do kopce.

Vtipálci říkají, že se zeměměřiči opili a spletli čísla, takže cesta ve skutečnosti vede dolů místo nahoru. Někteří velmi citliví lidé nicméně hovoří o tom, že v nich magnetické jevy tohoto místa vyvolávají nepříjemné pocity.

Řecko ruší letištní poplatky. Snaží se podpořit cestovní ruch

Ve stínu Olympu

Pravda o tom, co tento fenomén způsobuje, pravděpodobně zůstane ještě dlouho skrytá. Možná je na vině pohoří Olymp, pod kterým se Lifidra (podle některých pramenů také Livitra) nachází. Olymp byl sídlem řeckých bohů, o kterých se traduje mnoho bájí. Podle nich byla právě Lifidra domovem pěvce Orfea. Ten byl ochotný se pro svoji zemřelou lásku Eurydiku vydat do podsvětí, aby ji dostal zpět.

Ideálním závěrem výletu na magnetickou horu je návštěva horské kavárny Lifidra, kde je i za parného dne velice příjemně. Upozorňuje na ni pouze nenápadná cedule v zatáčce, ale výhled do okolí stojí za to.

Kde: Leptokária v kraji Pieria, Olympská riviéra, Řecko

GPS souřadnice: 40 2’5,3“N, 22 31’2,2“E

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Magnetická hora Lifidra: Místo, kde voda teče do kopce a auto roztlačí i dítě!