Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Lysá hora: Vydejte se na lyžích či běžkách pro nejkrásnější výhled

Redakce

Redakce

20. 10. 2011

FOTO: Lysá hora Zima se blíží, o víkendu nemusíte však sedět doma v teple. Vydejte se na výšlap, dobije vás pozitivní energií. Tip na krásný výlet je výstup na Lysou horu, nejvyšší horu Moravskoslezských Beskyd.

FOTO: Lysá hora

Lysá hora je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd, Foto: Eva Řeháková, Topzine.cz

Dosud neopadalo všechno listí, takže pohledy budou nádherné. To však platí i pro zimní období. Kochat se krásou bílého sněhu za svitu oslnivého slunce je opravdu úžasný zážitek. Za námahu při výstupu to rozhodně stojí.

Kudy pěšky

FOTO: Vrchol Lysé hory

Televizní vysílač na vrcholu Lysé hory, Foto: Eva Řeháková, Topzine.cz

Na Lysou horu se můžete vydat z různých výstupových míst. Z Ostravice vede klasická trasa s poměrně velkým převýšením pro zdatnější turisty. Po cestě se můžete zastavit v Ondrášových dírách, kde je prý ukryt poklad zbojníka Ondráše.

Pokud máte raději pohodovější výstup, zvolte trasu vedoucí z Visalají, která má nejmenší převýšení. Je dlouhá 8,5 km. Další možná výstupní místa se nacházejí v Krásné, Malenovicích či u přehrady Šance.

Běžky

Pokud holdujete běžkám, na Lysé si užijete. Máte na výběr hned ze tří tras s názvem Lysohorské magistrály. Trasa 1A začíná na Krásné – Papežov. Sem se můžete dopravit autobusem či vlastním vozem. Trasa má převýšení 800 metrů, je pravidelně upravována a dovede vás až na vrchol.

FOTO: Lysá hora, mohyla Ivančena

Mohyla Ivančena je symbolem protinacistického odboje, Foto: Eva Řeháková, Topzine.cz

Stezka 1B začíná na Albínově náměstí nad Dřevjankou u Zbuja. Poběžíte po ní kolem mohyly Ivančeny, která byla postavena jako upomínka na popravené skauty, jež byli součástí protinacistického odboje.

A poslední z tras je sedmikilometrová 1C, vedoucí z Bílého kříže přes Visalaje, Muroňku a Pasičky. Můžete se napojit na stezku 1A, takže na Lysou horu dorazíte také.

Lyže

Pokud upřednostňujete lyžování, můžete využít zdejší sjezdovku. V současnosti je v provozu jedna o délce 380 metrů, s převýšením 67 metrů. V minulosti se zde lyžovalo na jedné z nejlepších sjezdovek v širokém okolí, ale CHKO Beskydy z důvodů ochrany přírody zakázala její provoz.

FOTO: Lysá hora

Panorama z Lysé hory, Foto: Eva Řeháková, Topzine.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Lysá hora: Vydejte se na lyžích či běžkách pro nejkrásnější výhled