Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Londýn představí Tiziana jinak. Obrazy inspirují tanec i hudbu

Kamila Nováková

Kamila Nováková

20. 6. 2012

FOTO: Metamorphosis-Titian 2012V pondělí 11. července londýnská Národní galerie poprvé předvede veřejnosti nový projekt inspirovaný třemi významnými Tizianovými díly. Ukáže, jak vypadá spojení výtvarného umění, hudby a tance.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/metamorphosis-titian-2012/]

O tom, že Londýn letos láká cizince nejen na olympijské hry, svědčí i řada zajimavých výstav. Před pár týdny jsme vám přinesli zprávu o právě probíhající retrospektivě Damiena Hirsta v Tate Modern. Národní galerie nabídne nový pohled na Tizianova díla, a to očima i ušima současných, převážně britských, umělců.

Na unikátním projektu Metamorphosis: Titian 2012 pracovali nejen výtvarníci, ale i choreografové, skladatelé, tanečníci a basníci. Vše vzniklo v souvislosti s třemi Tiziánovými obrazy: Diana a Akteon, Diana a Kallistó a Akteonova smrt, jež zároveň budou stát v centru výstavy.

Obrazy v baletu

Národní galerie spolu s nimi představí práce soudobých výtvarných umělců. Chris Ofili, Conrad Shawcross a Mark Wallinger vytvořili obrazy inspirované Tizianem. Přišli také s možnostmi pro nový balet v Královské opeře. Výstava tak bude kromě jejich klasických děl reflektovat proces vzniku poněkud nekonvenčního umění.

Jedním z Tizianových obrazů v londýnské Národní galerii je i Diana a Kallistó. Zdroj: National Gallery London

Díky vzájemné spolupráci v Královské opeře předvede Královský balet vystoupení, na kterém se podílelo 7 choreografů, přední britští hudební skladatelé i již zminění výtvarníci. Představení bude také možné 16. srpna zhlédnout díky velkoplošné obrazovce na Trafalgarském náměstí zdarma.

Spojení umění

Posledním odvětvím umění, jejž se projekt dotkl, je literatura. Dva laureáti Keat Shelley Poetry Prize 2010 stojí za vznikem doprovodné publikace.

Projekt je tedy zajímavou syntézou výtvarného umění, hudby, tance a poezie. Samotné Tizianovo prezentované dílo bylo podníceno Proměnami (taktéž Metamorfózy) římského básníka Ovidia. Při uvědomění si několikeré proměny Proměn se člověku až točí hlava.

Metamorphosis: Titian 2012 – Národní galerie Londýn

11. 7. – 23. 8. 2012
Kurátotor: Minna Moore-Ede

Otevírací doba: denně 10.00 – 18.00, pátek 10.00 – 21.00
Vstup volný

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Londýn představí Tiziana jinak. Obrazy inspirují tanec i hudbu