Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

Literární průvodce Francií. Poznejte Huga i Zolu, středomoří i Normandii

Redakce

Redakce

18. 12. 2013

Francie. Velká země s bohatou literaturou. A také plná mnoha krásných míst. Některá se dostala i do světové literatury.

Katedrála notre dame

Klenot Francie a dějiště literárního klenotu – katedrála Notre Dame. Zdroj: wikipedia.org

Srdcem Francie skutečné i literární je její hlavní město Paříž. Snad každý významný francouzský román se v něm odehrává alespoň malou měrou. A nespočet z nich zde vrcholí nebo je tu umístěn rovnou celý děj. Victor Hugo hnal hrdinu Bídníků po celé Francii, ale ty nejdůležitější momenty románu umístil do Paříže. Ať už do nádherných Lucemburských zahrad, nebo do smrdutých stok a kanálů.

Paříž plná kontrastů

O pár let později se kontrasty tohoto města rozzářily ještě více, když popsal vzestupy a pády, které prodělává Otec Goriot a jeho okolí. A hned nato ukázal jak vypadá Lesk a bída kurtizán. A vlastně lesk a bída celé francouzské společnosti. Obé pochopitelně popsal Honoré de Balzac.

Lucemburské zahrady

Lucemburské zahrady v Paříži.

Mnoho Pařížských míst dosáhlo značné literární proslulosti. Na prvním místě nutno zmínit chrám Notre Dame. Nádherný gotický chrám, jenž je hlavním sídlem děje jednoho z nejromantičtějších románů vůbec, Zvoníka od Matky boží. Victor Hugo si toto místo plné kontrastů nevybral náhodou, přesně odráží rozpolcenosti jeho hrdinů.

Petr a Lucie

Dalším literárně proslaveným pařížským kostelem je Kostel svatého Gerváce a Protéze. V této historické stavbě, zasažené během bombardování Paříže, nechal Romain Rolland zemřít Petra a Lucii. Tedy hlavní a titulní hrdiny jeho nejslavnějšího protiválečného románu. Ze světských míst lze upozornit třeba na dnes již zaniklé tržiště Halles des Paris. Na toto místo umístil Emilé Zola děj svého naturalistického románu Břicho Paříže.

trřnnice Halles de Paris

Břicho Paříže-trřnnice Halles de Paris.

Žádné jiné město se nemůže chlubit takovou sbírkou. Ale mnohá mají také svůj román, i když třeba jen částečně. Pro jihofrancouzský přístav Marseille to je Hrabě Monte Christo. Byť se značná část této knihy odehrává v Paříži a v Itálii, kde leží i skutečný ostrov Monte Christo, začíná v Marseille a často se sem vrací.

Právě zde se totiž podle Alexandra Dumase seniora stala hlavnímu hrdinovi Edmontu Dantesovi série křivd, počítaje v to i uvěznění ve zdejší pevnosti If, která ho změnila v muže pomsty, jež vydala na román.

Malebné vesničky

K literární slávě se samozřejmě dostávají i mnohem menší obce. Takové Tôtes v Horní Normandii má zhruba třináct set obyvatel a mělo jich nepochybně ještě méně v době, kdy Guy de Maupassant napsal povídku Kulička. Ovšem slavný naturalista svůj příběh o prostitutce, kterou přislušníci lepší společnosti pohrdají, ačkoli se pro ně vlastně obětovala, zasadil právě sem.

pevnost If

Vězení hraběte Monte Christo – pevnost If.

Jen šedesát kilometrů od Tôtes najdeme vesničku Tostes. V této vskutku malé obci s pouhými několika sty obyvateli se podle románu Paní Bovaryová narodila titulní hrdinka. Děj románu o ztrátě ideálů se sice přesune jinam, ale tato místa si už Gustave Flaubert vymyslel. Takže vesnička Tostes zůstává hlavní kotvou ke skutečnosti, pro realistický román tak důležitou.

A tak by se dalo pokračovat ještě dlouho. Přidávat méně významné autory a díla, všímat si i míst fiktivních. Neomezovat se jen na francouzské autory – vždyť tolik cizích autorů svá díla umístila do Francie. Ale i takovýto seznam je postačující. Další hledání lze nechat na každém ze čtenářů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Literární průvodce Francií. Poznejte Huga i Zolu, středomoří i Normandii