Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

Honoré de Balzac: Spisovatel a novinář kritizoval přetvářku a francouzskou společnost

Simona Hencová

Simona Hencová

16. 12. 2012

FOTO: BalzacFrancouzský spisovatel Honoré de Balzac, jenž se snažil o vytvoření podrobného obrazu své doby, patří mezi významné představitele realismu. Vybavíme si ho také jako autora plastických postav s výborně prokreslenými charaktery a vlastnostmi.

FOTO: Balzac

Honoré de Balzac, Zdroj: wikimedia.org

Honoré de Balzac pocházel ze zámožné francouzské rodiny. Jeho otec, právník, ho poslal do klášterní školy, později Honoré studoval práva v Paříži. Krátce pracoval jako notář, pak ale našel zálibu v literární činnosti a stal se spisovatelem. Často se potýkal s finančními nedostatky a psal především proto, aby se uživil. Působil také jako kritik a novinář. Balzac byl velmi známý svou pílí a pracovitostí. Krátce před smrtí se oženil se svou láskou, dcerou rusko-polského šlechtice, Ewelinou Hańskou-Rzewuskou.

Balzac – pozorovatel charakterů

Honoré de Balzac chtěl vytvořit detailní obraz francouzské společnosti poloviny 19. století ve svém rozsáhlém díle Lidská komedie. Tento cyklus tvoří téměř sto titulů, ve kterých Balzac zobrazuje reálný svět, který ho obklopoval. Původně zamýšlel vytvořit 137 próz, bohužel ale nestihl všechna díla dokončit.

FOTO: Na výměnách budete mít možnost se podívat i na nejznámější místa Francie

Balzac kritizoval ve svých dílech francouzskou společnost, Zdroj: sxc.hu

Prózy obsažené v tomto cyklu rozdělil na filozofické studie, studie mravů a analytické studie. Studie mravů dále rozdělil ještě na scény ze života soukromého. Objevuje se zde velký počet postav, které se prostupují mezi jednotlivými díly. Romány Otec Goriot, Ztracené iluze a Lesk a bída kurtizán na sebe volně navazují a tvoří hlavní kostru Lidské komedie.

Čtěte také: Honoré de Balzac: Otec Goriot. Smutný příběh milujícího starce

Z celého cyklu je asi nejznámějším románem Otec Goriot. Kupec Goriot se z chudých poměrů vypracoval na bohatého majitele závodu na výrobu nudlí. Svůj majetek rozdělil mezi své milované dcery Anastázii a Delfínu.

Nevděčné dcery ho připravily o veškeré peníze a opustily ho, a tak musel Goriot strávit zbytek života osamocený v penzionu paní Vaquerové, kde se setkal s mladíkem Rastignacem, který přišel do Paříže studovat práva. Evžen Rastignac byl morálně pevný a spravedlivý a chování Goriotových dcer ho pobuřovalo. Postupně ale upouští od svých zásad, nechává se zlákat opojnou mocí peněz, touží po kariéře a jeho charakter se postupně mění.

Foto: Dům Balzaca

Balzacův dům v ulici Fortunée.

Další důležitou postavou je uprchlý galejník Voutrin, který měl na Rastignaca špatný vliv a naváděl ho k nepravostem. Evžen se ale navzdory svému proměněnému chování do poslední chvíle staral o starého Goriota a dokonce mu uspořádal i pohřeb, na který nepřišla ani jedna z dcer. Balzac zde zobrazuje úpadek morálky a společnost plnou intrik a přetvářky.

Stroj na romány

Říká se, že Otce Goriota napsal Balzac velmi rychle, rozsáhlý román byl dokončen během čtyř měsíců. Balzac v té době dokončoval svá další díla, pracoval několik hodin denně téměř bez odpočinku a pil velké množství kávy, což se neblaze podepsalo na jeho zdraví. Balzac zemřel v srpnu roku 1850 a jeho hrobku nalezneme na slavném hřbitově Pére Lachaise.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Honoré de Balzac: Spisovatel a novinář kritizoval přetvářku a francouzskou společnost