×
TOPZINE.cz

LFŠ 2012 nabídne režiséra Carlose Sauru i více než sto let staré filmy

Letošní Letní filmovou školu obohatí další slavné jméno. Do Uherského Hradiště totiž zavítá španělský režisér Carlos Saura. Programovou nabídku doplní cyklus o filmové manipulaci s realitou.

Na LFŠ uvidíte například Saurův film El Dorado. Zdroj: distributor filmu

Letos osmdesátiletý Carlos Saura by měl od Asociace českých filmových klubů, organizátora festivalu, obdržet ocenění za kreativní zobrazení času v lidské psychice. V Uherském Hradišti by se měl známý režisér zdržet tři dny.

„Přijede již den před zahájením festivalu, aby se aklimatizoval. Je vášnivý fotograf, takže bude všude chodit s foťákem,“ naznačila Iva Hejlíčková, programová ředitelka LFŠ, že Sauru bude možné potkat i mimo kinosály.

Snímky Carlose Saury se objevovaly na programech filmových klubů již od 60. let. Natáčení pojímá jako terapii ze svého traumatického dětství. O významu tohoto režiséra svědčí i ceny z většiny důležitých světových festivalů, jako jsou Berlín, Benátky, Cannes nebo Karlovy Vary. Byl třikrát ženatý, má však i několik nemanželských potomků.

Na LFŠ budou uvedena Saurova starší a možná méně známá díla: El Dorado (1988) o dobývání Ameriky, téměř surrealistický snímek Doupě (1969) či psychologické drama Peppermint frappé (1967) s vynikající Geraldine Chapline, tehdejší Saurovou životní partnerkou, v hlavní roli.

OBR: Letní filmová šškola Uherské Hradišště 2011
LFŠ je největším nesoutěžním festivalem v ČR. Zdroj: lfs.cz

Program LFŠ 2012 též nově nabídne sekci, jež se zabývá hranicí mezi pravdou a lží ve filmovém díle. Cílem je vyprovokovat v návštěvnících festivalu otázky o míře autenticity ve filmu a přístupu k realitě v kinematografii.

Součástí sekce tak bude například mystifikační dokument Orsona Wellese s názvem F jako falzifikát či pornografický příběh Jeana-Luca Godarda Číslo dvě. Dojde také na vůbec první veřejnou projekci filmů bratří Lumiérových v Česku.

Informace o festivalu

Datum: sobota 21. – sobota 28. července.
Místo: Uherské Hradiště.
Vstupné: akreditace online od 259 do 1400 Kč

38. Letní filmová škola proběhně od 21. do 28. července. Filmy budou promítány v šesti sálech (z toho jedna sportovní a jedna nafukovací hala) a dvou letních kinech. Kromě projekcí je na programu řada workshopů a přednášek. Ti, kteří si pořídí akreditaci ještě před začátkem fesivalu, budou mít vstup na doprovodné akce za polovinu původní ceny.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..