Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Hvězdou Festivalu spisovatelů Praha 2013 bude spisovatel Orhan Pamuk

Redakce

Redakce

9. 4. 2013

Jeden z nejúspěšnějších současných autorů a nositel Nobelovy ceny za literaturu poprvé navštíví Českou republiku. V rámci třiadvacátého ročníku Festivalu spisovatelů Praha přijede Orhan Pamuk. 

FOTO: Orhan Pamuk navštíví Českou republiku. Zdroj: orhanpamuk.net

Orhan Pamuk navštíví Českou republiku. Zdroj: orhanpamuk.net

Na Festivalu spisovatelů Praha 2013 budou hostovat výjimeční světoví spisovatelé, např. Portugalec Miguel Sousa Tavares, Egypťan Sun’alláh Ibráhím, český scénárista a spisovatel Vladimír Körner nebo kontroverzní alžírský prozaik píšící pod ženským pseudonymem Yasmina Khadra.

Zlatým hřebem Festivalu bude nositel Nobelovy ceny za literaturu Orhan Pamuk. Turecký prozaik přijal pozvání po více než pětiletém úsilí prezidenta festivalu Michaela March.

Orhan Pamuk poprvé v Česku

Orhan Pamuk, kterého čtenáři znají například jako autora románů Jmenuji se Červená, Nový život, Sníh, Černá kniha nebo Muzeum nevinnosti, je nositelem řady významných literárních ocenění. V roce 2006 získal jako první Turek Nobelovu cenu za literaturu, a to proto, že „při hledání melancholické duše svého rodného města objevil nové symboly civilizačních střetů a kontaktů,“ jak zní odůvodnění poroty.

Pamuk se ve svém díle zabývá rozpory mezi osmanským a evropským světem. Nabádá vládu Turecka, aby změnila zákony a zajistila v zemi svobodu projevu.

Jeho romány byly přeloženy do více jak 20 jazyků, je členem několika vědeckých společností a přednáší na Kolumbijské univerzitě.

FOTO: Letoční mezinárodní Festival spisovatelů Praha se bude konat za ztížených podmínek. Zdroj: PWF

Letoční mezinárodní Festival spisovatelů Praha se bude konat za ztížených podmínek. Zdroj: PWF

Mezinárodní Festival spisovatelů Praha se letos uskuteční za ztížených podmínek. Od města dostala akce pouhou desetinu finanční podpory, festival navíc přišel o svého generálního sponzora. Akce potrvá pouze tři dny, a to 17. až 19. dubna 2013.

Zahájení proběhne ve středu v Městské knihovně v Praze a večer na Nové scéně Národního divadla, ve čtvrtek bude pokračovat v budově Senátu České republiky. Připravovaná událost skončí v pátek, kdy si budou moci diváci vyslechnout také autorské čtení Orhana Pamuka.

Téma letošního ročníků zní Zrození národů. „Cílem je ukázat mladé generaci, že existence národů není samozřejmá a udělat první krůček na cestě k porozumění tomu, co se ve světě skutečně děje,“ říká prezident festivalu Michael March.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hvězdou Festivalu spisovatelů Praha 2013 bude spisovatel Orhan Pamuk