Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Co nabídne Festival spisovatelů Praha 2013? Literaturu i politiku

Tereza Andělová

Tereza Andělová

4. 1. 2013

FOTO: Yasmina Khadra, alžírský spisovatel.V pořadí už 23. ročník Festivalu spisovatelů Praha, tentokrát s podtitulem Zrození národů, proběhne ve dnech 13. až 18. dubna 2013. V rámci diskuzí, čtení a autogramiád se návštěvníci opět setkají s řadou zajímavých osobností.

FOTO: Yasmina Khadra, alžírský spisovatel.

Alžírský spisovatel Yasmina Khadra je jedním z prvních zveřejněných účastníků příštího Festivalu spisovatelů., Zdroj: www.pwf.cz

Téma, které pro letošní ročník organizátoři zvolili, je doslova nadčasovou otázkou. Cílem bude reflexe proměny politické mapy světa během posledních desetiletí.

První krůčky k porozumění

Po rozpadu sovětského bloku, Jugoslávie či po událostech Arabského jara vznikla spousta nových států, jejichž existence není samozřejmá. Jak dodává prezident festivalu Michael March, snahou organizátorů je udělat první krůček na cestě k porozumění tomu, co se ve světě skutečně děje.

Účast již potvrdil alžírský prozaik Mohammed Moulessehoul, který publikuje pod jménem Yasmina Khadra, tedy zelený jasmín. Prostřednictvím pseudonymu se vyhýbal vojenské cenzuře. Od roku 2000 žije v exilu ve Francii. V češtině vyšly jeho romány Černá vdova a Kábulské vlaštovky.

Alžírští čtenáři mě mají hodně rádi. Čtou mé knihy ve francouzštině, protože nejsou přeloženy do arabštiny. Mé knihy jsou přeloženy do indonéštiny, japonštiny, malajálamštiny, do většiny jazyků kromě arabštiny. Ale důvodem nejsou arabové. Jsou to vůdcové, kteří, jako vždy, lid oddělují od elit, aby mohli pokračovat ve vládě a rozvíjet průměrnost.

Zdroj: www.pwf.cz

Dalším ze zahraničních hostů bude historička Mary Heimann, autorka publikace Československo. Stát, který selhal. V knize si bere na mušku historii českého národa a nebojí se vyslovit názor, že za spoustu problémů si Češi můžou sami. Tento její postoj vyvolal řadu protikladných reakcí. Jednak se na ni z řad českých čtenářů snesla vlna kritiky, ale zároveň se jí dostalo i uznání za nestrannost.

Diskuze o historii Československa

Z českých spisovatelů přijal pozvání například Vladimír Körner, držitel Státní ceny za literaturu pro rok 2006. K jeho nejznámějším románům patří Zánik samoty Berhof, Údolí včel a Adelheid. Kromě toho je také autorem několika filmových scénářů.

FOTO: Vladimír Körner.

České spisovatele bude reprezentovat například Vladimír Körner., Zdroj: www.pwf.cz

Vedle prostorů Malé scény Národního divadla se bude část festivalového programu konat na půdě Senátu Parlamentu České republiky. Na tomto místě proběhne mimo jiné diskuze o vzniku a konci Československa. Festivalem bude provázet Tomáš Sedláček, známý ekonom a autor úspěšné publikace Ekonomie dobra a zla.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co nabídne Festival spisovatelů Praha 2013? Literaturu i politiku