Menu
TOPZINE.cz
Literární klub

Letošní Cena Ingeborg Bachmannové zůstává v Rakousku. Porota ocenila Maju Haderlapovou

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

19. 7. 2011

Maja Haderlap (perex)Spisovatelka, básnířka a překladatelka Maja Haderlapová se stala letošní laureátkou Ceny Ingeborg Bachmannové. O víkendu o tom v rakouském městečku Klagenfurt rozhodla odborná porota.

Ingeborg-Bachmann-Preis 2011 (ilustrační)

Držitelé letošních cen včetně Maji Haderlapové (uprostřed) Zdroj: Bachmannpreis.eu

Prestižní literární ocenění pojmenované po slavné rakouské spisovatelce, Cena Ingeborg Bachmannové (Ingeborg-Bachmann-Preis), po letech opět získala žena. Maja Haderlapová (nar. 1961) tím přerušila nejen několikaletou převahu svých mužských kolegů, ale také téměř deset let trvající nadvládu spisovatelů z Německa. Posledním rakouským držitelem ceny se stal v roce 2002 Peter Glaser, nejčerstvější švýcarský úspěch sahá až do roku 1994, kdy zvítězil Reto Hänny.

Maja Haderlapová, žena sedmera řemesel

Neobyčejnou radost musejí mít z vítězky tentokrát i zástupci pořádajícího města Klagenfurtu, neboť Maja Haderlapová už řadu let působí a žije právě v hlavním městě Korutan, kde vyučuje na univerzitě. Kromě toho působila také jako dramaturg v městském divadle a vydávala místní slovinský literární časopis.

Maja Haderlapová pochází z příhraničního lázeňského městečka Bad Eisenkappel. Její rodina má slovinské kořeny a sama Haderlapová se zpočátku ve své tvorbě věnovala slovinsky psané poezii. Znalost obou jazyků navíc využívá coby překladatelka ze slovinštiny do němčiny.

obálka Maja Haderkap: Engel des Vergessens (DE)V soutěžním textu nazvaném jednoduše V kotli (Im Kessel) ze svého slovinského původu i rodné krajiny námětově čerpá. Vypravěčkou krátkého příběhu je malá holčička, která společně se svým otcem objevuje les nedaleko jejich domova. Přestože válka už dávno skončila, nacistická minulost a tehdejší ztráty drásají krajinu i místní obyvatele. Kde stál bunkr partyzánského odboje nebo na kterém statku vystřílela tajná policie celou rodinu, si pamatuje každý.

Kromě prestižního ocenění si autorka z udílení ceny odnesla i šek na 25 000 eur (asi 600 000 korun), který je s vítězstvím spjat. Soutěžní příběh je součástí jejího debutového románu Anděl zapomnění (Engel des Vergessens), který v němčině vyjde ještě letos.

Cenu publika získal Thomas Klupp

Kromě Ceny Ingeborg Bachmannové se v Korutanech tradičně udělují další čtyři ocenění dotované různými institucemi a nakladatelstvími, kromě odpovídající finanční odměny se navíc autorovi dostane taktéž zvýšené pozornosti. Tři z těchto ocenění se nekryjí s vítězem a o jejich vítězi rozhoduje taktéž odborná porota, cenu publika však může získat kterýkoli z nominovaných autorů v závislosti na hlasování čtenářů na Internetu. Ti se přitom v předchozích letech shodli s odbornou porotou zhruba v polovině případů.

Letos získal nejvíce hlasů německý prozaik Thomas Klupp za úryvek nazvaný 9to5 hardcore. Držiteli zbývajících cen se stala trojice německých autorů žijících v Berlíně Steffen Popp, Nina Bußmannová a Leif Randt.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Letošní Cena Ingeborg Bachmannové zůstává v Rakousku. Porota ocenila Maju Haderlapovou