Menu
TOPZINE.cz
Literární soutěže 2022

Cena Ingeborg Bachmannové: Německy psaná literatura hledá své spasitele

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

9. 7. 2011

Klagenfurt - ulice s domyV rakouském městečku Klagenfurt byly zahájeny Dny literatury německy mluvících zemí. V rámci festivalu bude udělena Cena Ingeborg Bachmannové, oceňované rakouské spisovatelky a místní rodačky. Se ziskem ceny je spjatá bohatá finanční odměna.

Klagenfurt - Lindwurmbrunnen

Na poklidný průběh festivalu dohlíží i klagenfurtský drak Foto: Jakub Ehrenberger, Topzine.cz

Němečtí, rakouští a švýcarští literáti, nakladatelé i knihkupci upírají zrak na jih. Do korutanského hlavního města Klagenfurtu se už po pětatřicáté sjeli nejzajímavější německy píšící tvůrci, aby zde prezentovali svou tvorbu. Jeden z nich si navíc odnese Cenu Ingeborg Bachmannové a s ní i odměnu 25 tisíc eur (asi 600 tisíc korun).

Festival s dlouholetou tradicí

Rakouská lyrička a prozaička Ingeborg Bachmannová patřila k nejvýraznějším poválečným autorům v německy psané literatuře. Zemřela v roce 1973 a nedlouho poté byla po ní pojmenována cena, která s léty neztratila nic ze svého lesku. Cena je udělována pravidelně od roku 1977 a spjat je s ní celý několikadenní literární festival Tage der deutschsprachigen Literatur (Dny literatury německy mluvících zemí), během něhož autoři pořádají autorská čtení, diskutují a přednáší. Festival přenáší rakouská televize, dnes je také možné vše sledovat online z domova.

Festival i ocenění samotné se těší značné prestiži, vždyť se jedná o největší akci svého druhu nejen v Rakousku, ale ve všech německy mluvících zemích. Navíc se každoročně koná přibližně ve stejném časovém období, takže do slunných Korutan a k blízkému Wörthersee přitáhne řadu milovníků literatury.

Mezi držiteli ocenění je řada oceňovaných autorů ze všech tří německy mluvících zemí, čeští nakladatelé se však jejich překladům překvapivě zatím spíše vyhýbají. Našince nicméně potěší, že jednou z prvních držitelek Ceny Ingeborg Bachmannové je také švýcarská prozaička Erica Pedretti (nar. 1930), která původem pochází z moravského města Šternberk nedaleko Olomouce. Z Československa emigrovala v roce 1945 a po svém literárním úspěchu se dvakrát stala hostem Festivalu spisovatelů Praha.

Bojuje se i o přízeň diváků

obálka Thomas Klupp: Paradiso (DE)Vítěze letošní Ceny Ingeborg Bachmannové určí sedmičlenná porota, která již dříve nominovala čtrnáct autorů. Ti usilují o vítězství s dosud nepublikovaným prozaickým textem. Německý deník Zeit se přitom pozastavil nad faktem, že hned osm autorů působí v Berlíně a nepřímo se tak opřel do centralizace německé literatury. Naopak Michel Božiković je jediným švýcarským zástupcem v letošním ročníku soutěže, přestože švýcarská literatura má tradičně v evropské literární kultuře silné kořeny.

Jedním ze žhavých kandidátů na vítězství byl před zahájením německý prozaik Thomas Klupp, jehož debutový román Paradiso v roce 2009 oslovil širokou veřejnost. Klupp byl za něj oceněn i Rauriser Literaturpreis vyhlašovanou spolkovou vládou Solnohradska.

Celkem se v Klagenfurtu v rámci festivalu udílí pět různých ocenění. Čtyři vítěze určí porota, jednoho na základě online hlasování sami čtenáři. Festival končí tuto neděli. Soutěžní texty jsou k dispozici na webových stránkách Ceny Ingeborg Bachmannové v německém originále i několika překladech včetně toho českého.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cena Ingeborg Bachmannové: Německy psaná literatura hledá své spasitele