Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka na DVD: Hromada změn s nulovým výsledkem

Jan Novotný

Jan Novotný

4. 5. 2011

FOTO:Letopisy Narnie: Plavba Jitrniho PoutnikaRežiséra předchozích dílů hoďte na pozici producenta, z původní čtveřice dětí ponechte pouze dvě, ty protivnější samozřejmě, a oproti velkolepým bojům dvou armád se spokojme s jedinou mořskou obludou. Jinými slovy – třetí díl Narnie, s podtitulem Plavba Jitřního poutníka, je na světě.

FOTO: Letopisy-Narnie-Plavba-Jitrniho-poutnika

Jitřní poutník v celé své kráse, Zdroj: distributor filmu

Film

Žádné nové překvapení ve světě fantasy nečekejte. Další filmové zpracování dílu Letopisů Narnie nás zavede až na mořem opuštěnou hranici světa, kde je třeba vyhledat sedm lordů z Narnie, kteří se kdysi dávno ztratili během nebezpečné výpravy. Jenže tady bych to tak nějak utnul. Nádech veselé pohádky o kýčovité lodičce brázdící nekončící oceány neztrácí ani minutu. Dobro opět bojuje se zlem s nekonečnou metaforou a obyčejností ruku v ruce. Ohraný příběh, lehce inspirovaný Piráty z Karibiku, není zrovna to, co bychom od posledního dílu očekávali.

Vzhledem k tomu, že mělo dílo zachraňovat samo sebe, myšleno celou sérii (jinak už si nedovedu představit další pokračování), si nevedlo zrovna nejlépe. Ono tomu nepomohlo ani několik zásadních změn, které můžeme při sledování zpozorovat.

Podrobnější recenzi filmu si přečtěte zde

Z původní sestavy hlavních hrdinů rodiny Pevensiů se setkáme jen se dvěma členy, jako na potvoru zrovna s těmi, kteří nás v předchozích dílech dováděli k okusování nehtů (ano, Edmund a Lucinka). K tomu byla navrch přidána další nesnesitelná karikatura Eustac, která svou vizáží a vystupováním místy připomíná pacienta ústavu.

Sice se seznámíme s novými potvorami ze světa Narnie, typu drak a pofiderní skřeti poskakující na jedné gumové noze, ale žádnou slavnou bitvu armád nevidíme. Dokonce snad ještě v půli filmu postavy samy neví, z jakého důvodu opět zachraňují cizí svět pod dávkou zvířecí moudrosti.

V neposlední řadě proběhla taky změna v režisérském křesle. Stávajícího Adamsona, který obsadil místo producenta, vystřídal zkušený Michael Apted (bondovka Jeden svět nestačí, Gorily v mlze). Jenže jeho novátorské pokusy na celkovém díle až na pár výjimek (odysseovský koncept s krásnými scenériemi ostrovů) prostě poznat nejsou, což je velká škoda.

Třetí díl pohádek, připomínající spíše zfilmovanou sérii PC hry Heroes of Might and Magic, měl premiéru v prosinci předešlého roku. Ten, kdo se na pokračování Narnie těší, bude zklamán. A ten, komu to je naopak úplně putna, jak to s dětmi Pevensienových skončí, může jásat kvůli ušetřeným penězům.

DVD

Disk obsahuje klasický výběr audia – český, slovenský, anglický a k tomu titulky – české, slovenské, anglické, řecké a rumunské. Bonusy vzhledem ke své podobě lehce opomenete. Jedná se o vynechané nudné scény a komentář režiséra Apteda a producenta Johnsona. Šlo spíš o zaplnění paměti nosiče, nežli o něco, co by člověk uvítal. Zvuk v anglické, slovenské a české podobě je ucházející, ovšem doporučuji první z řady. Hlas Eustace a mluvící krysy Reepicheepa totiž nenapodobí jen tak někdo, takže česká verze se může zdát poněkud plochá. A kvalita obrazu? Tady se chvála taky snést nedá, vzhledem k místy odpornému televiznímu vizuálu.

Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka (Chronicles of Narnia: Voyage of the Dawn Treader, The)

Dobrodružný/Rodinný/Fantasy
Velká Británie, 2010, 114 min

Režie: Michael Apted
Hrají: Ben Barnes, Skandar Keynes, Georgie Henley, Will Poulter, Liam Neeson, Simon Pegg, Bruce Spence, Neil Young, William Moseley

Hodnocení filmu: 2**
Hodnocení DVD: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka na DVD: Hromada změn s nulovým výsledkem