Menu
TOPZINE.cz
Knižní veletrhy 2022

Letní knižní veletrh: Kupte si před zvýšením DPH knihy do zásoby

Redakce

Redakce

14. 6. 2011

KnihyJiž tento víkend proběhne první ročník Letního knižního veletrhu v Ostravě, který návštěvníkům nabídne rozmanitý výběr knih, ale také bohatý doprovodný program, který odborná i široká čtenářská veřejnost jistě ocení.

Knihy

Už víte, co budete číst o prázdninách?, Zdroj:sxc.hu

Letní knižní veletrh v Ostravě proběhne 17. a 18. června na Výstavišti Černá Louka s podtitulem Knihy nejen na dovolenou. Na veletrhu se představí na sto vystavovatelů, kteří budou reprezentovat knižní novinky a publikace za výhodné veletržní ceny. Ředitelka Letního knižního veletrhu a Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě Markéta Hejkalová vysvětluje, že veletrh bude zaměřen na oddechovou literaturu, ale také na odbornou či překladovou literaturu, své místo bude mít i literatura pro děti.

Z řad nakladatelů dětské literatury se představí nakladatelství Fragment či Trnka, v oblasti odborné literatury nakladatelství Portál, Academia či Prometheus. Téma dovolené se týká také cestování, čtenáři zde proto naleznou průvodce, cestopisy či jazykové příručky z nakladatelství Jota, Lingea či Baset. Prostor pro prezentaci svých publikací dostanou také univerzitní nakladatelství Ostravské univerzity, Masarykovy univerzity, Univerzity Palackého či nakladatelství Karolinum. Celkem do Ostravy zavítá 105 vystavovatelů.

Oblíbená autorská čtení a besedy

Mezi hlavní body Letního knižního veletrhu patří setkání se známými českými spisovateli, kteří na autorských čteních představí své knihy a s publikem budou diskutovat na nejrůznější témata. Besedy a čtení proběhnou u stánků nakladatelství nebo v improvizované kavárně Café Librex, která bude vytvořena u vstupu na veletrh. Poctiví návštěvníci obou veletržních dnů mají možnost zahlédnout dohromady 27 spisovatelů.

V pátek 17. června se návštěvníci mohou těšit například na Evu Tvrdou s knihou Viva la Revolución? či na Irenu Douskovou. Ve spolupráci s nakladatelstvím Mystery Film se představí Arnošt Vašíček a jeho Planeta záhad a publikum může diskutovat s Rudolfem Desenským, který je znám svými publikacemi Pes přítel člověka či Psí duše a kterého možná i na čtení a autogramiádu doprovodí jeho čtyřnozí přátelé.

Letní knižní veletrh

Petr Michálek (Pemic books), Karel Burda (Ostravské výstavy) a Markéta Hejkalová na tiskové konferenci k veletrhu, Foto: Zuzana Konvičková, Topzine.cz

Druhý den knižního festivalu bude patřit například Radce Denemarkové. Ta bude prezentovat svou novou knihu Kobold, která volně navazuje na její dvě předchozí knihy A já pořád kdo to tluče (2005) a Peníze od Hitlera (2006). Pravidly etikety provede Ladislav Špaček, o žurnalistice bude povídat Karel Hvížďala a své knihy představí také Markéta Hejkalová nebo Tomio Okamura.

Součástí veletrhu bude i výstava Vzdělávací a kulturní služby Moravskoslezské vědecké knihovy v Ostravě, výstava k desátému výročí Domu knihy Librex a expozice mapující historii jednoho z největších knižních distributorů Pemic books, na které se podílejí studenti knižního designu Ostravské univerzity. A právě pemic BOOKS patří velký dík ředitelky Markéty Hejkalové za spolupráci a podporu.

Těm, kdo zatím nad návštěvou veletrhu váhají, organizátoři vzkazují, že veletrh je pozitivním protestem proti zvýšení DPH na knihy. „Pro případ, že by ke zvýšení DPH a tím i k podstatnému zdražení knih příští rok skutečně došlo, si zde lidé mohou nakoupit do zásoby knihy za výhodné veletržní ceny. Zároveň mohou dát návštěvou veletrhu najevo, že knihy a literatura jsou pro ně důležité a že by to měl parlament při svém rozhodování vzít v úvahu,“ vzkazuje ředitelka veletrhu Markéta Hejkalová.

Letní knižní veletrh v Ostravě na Výstavišti Černá louka je v pátek 17. června pro návštěvníky otevřen od 10 do 18 hodin, v sobotu 18. června od 9 do 17 hodin.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Letní knižní veletrh: Kupte si před zvýšením DPH knihy do zásoby