Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Shakespearova Julie pokřtila Kobolda Radky Denemarkové

Redakce

Redakce

10. 6. 2011

Po sérii oficiálních uvedení se první křest nové knihy Radky Denemarkové uskutečnil na pražské Kampě v rámci divadelního festivalu ANPU. Příznivců autorky přišlo tolik, že všechny Koboldy na místě křtu vykoupili.

FOTO: Radka Denemarková

Mimořádná spisovatelka s výjimečnou inteligencí a talentem, Zdroj: Topzine.cz

Dva příběhy v jedné knize jako dva živly — voda a oheň, který viděné přetavuje. Nebo dvě řeky slité v jeden tok? Kobold s podtitulem Přebytky něhy, Přebytky lidí je kniha o podobách neudolatelné lásky a rafinovaného násilí. O tom, jak lidskou existenci předurčuje rodina, do které jsme vrozeni, a ideologie, v níž se namočíme. O společnosti okoralé dovnitř i k okrajům, ke všem slabším, vnímavým. Muka těchto postav jsou chorobami naší doby. A zdrojem těchto muk jsou, zdá se, Koboldové. Kobold volně navazuje na knihy A já pořád kdo to tluče (2005) a Peníze od Hitlera (2006). Autorka jím završuje svou trilogii o středoevropském dvacátém století.

Přišel i vodník a hmyzí torpéda

Na Kampě v šapitó se v rámci festivalu ANPU v úterý 7. června hrála večerní inscenace Romea a Julie. Po představení a krátké pauze se šapitó zaplnilo čtenáři významné a úspěšné české spisovatelky Radky Denemarkové. Většina přítomných se však skládala z její rodiny a velmi blízkých lidí. Jako příklad můžeme uvést americkou fotografku českého původu Evu Fukovou, která patří k nejvýznamnějším osobnostem české umělecké scény druhé poloviny 20. století. Fotila přebaly Radčiných knih Peníze od Hitlera a A já pořád, kdo to tluče.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/krest-denemarkova-kobold/]

Knihu pokřtila Bela Schenková, principálka festivalu a představitelka Julie. Přítomní se dočkali i překvapení večera v podobě vodníka Kobolda, tužebníka vltavského. Večerem provázel Miloš Voráč z brněnského nakladatelství Host, písně na harmoniku zahrála spisovatelka Hanka Lundiaková. Křest doprovázelo bzučení malých tlustých hmyzích torpéd, která se po Kampě proháněla po celý večer. Naštěstí a pro klid osazenstva šapitó jen venku pod širým nebem.

Mezi významnými hosty se objevila také Marie Málková, představitelka hlavní role v divadelním zpracování Peněz od Hitlera ve Švandově divadle, dále například česká básnířka a prozaička Sylva Fischerová, která nyní vydala kritiky vychvalovanou sbírku povídek Pasáž. Jinak vešla ve známost jako jedna z nejpozoruhodnějších básnířek své generace – poslední generace letící na modrém koni – recykluje fyziku ve starověkém Řecku. V publiku seděla také dcera spisovatelky Esterka a Radčin bratr.

Kniha u publika zabodovala, o mimořádném úspěchu svědčí vyprodání všech přítomných výtisků určených k prodeji, takže redaktor z nakladatelství Host Miloš Voráč mohl spokojeně odcházet s lehkou taškou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Shakespearova Julie pokřtila Kobolda Radky Denemarkové