Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Letní filmová škola 2013. Nabízíme základního průvodce festivalem

Redakce

Redakce

21. 7. 2013

V Uherském Hradišti se bude konat již 39. ročník Letní filmové školy. V denním programu naleznete snímky jako Děti Hirošimy, Na západní frontě klid či Frankenstein. O půlnoci vás pak postraší zombie horory. Abyste se na festivalu neztratili, sepsali jsme pro vás průvodce festivalem. 

Co je Letní filmová škola?

Letní filmová škola Uherské Hradiště, kterou zajišťuje Asociace českých filmových klubů a jež je každý rok poctěna návštěvou tisíce účastníků, se zrodila roku 1964.  Tento nesoutěžní festival má za úkol posílit v rámci filmového umění především členy filmových klubů a nadšence, mezi nimiž jsou zastoupeni převážně studenti.

Počátek filmové poutě nastane 26. července a zakončena bude 3. srpna. Promítání bude probíhat v 7 sálech a ve 2 letních kinech. Zapomeňte na červené koberce a jakékoliv soutěže. LFŠ se vyjímá důrazem na šest jasně vymezených a každoročně se opakujících programových celků.

Filmové cykly

Spektrum směřuje své hledí na nynější významné osobnosti nebo témata týkající se světové kinematografie. Zaměřuje se na změny rysů současných filmů. Poukazuje na fakta, která ohrožují společnost. Slova, jež budou v tomto roce a v tomto bloku hrát významnou roli jsou kolaps a krize. Budou námětem několika vybraných filmů, jež tyto pojmy vystihují.

Inventura je zpodobněna archivními a klasickými filmy ve formě retrospektiv nebo kapitol z filmové historie. Naplní ji svou tvorbou například již zesnulý režisér Kaneto Šindó. Mezi jeho slavné snímky patří Onibaba a Černá kočka, které charakterizuje nadpřirozeno a hororová tematika.

Fokus je sekcí, jejímž námětem je pohled zpět do historie, vývoje a trendu pro danou národní kinematografii. Cyklus se bude v letošním roce zaobírat Portugalskem. Na plátnech budou k vidění němé filmy za doprovodu živé hudby či retrospektiva Manoela de Oliveiry, legendy nejen portugalského filmu.

Foto: Manoela de Oliveiry

Režisér Manoela de Oliveiry oslaví v prosinci 105. narozeniny. Zdroj: Facebook LFŠ

Visegradský horizont je průřezem kinematografií čtyř zemí bývalé visegradské čtyřky. Nabídne chuťovky z polského, maďarského, slovenského a českého filmu za uplynulý rok. Místo v tomto cyklu bude zaujímat např. několik nejznámějších polských historických velkofilmů, jejichž popularitu odstartoval Alexandr Ford snímkem Křižáci v roce 1960.

AČFK uvádí je cyklem, v němž pořadatel LFŠ představí souhrn distribučních aktivit Asociace českých filmových klubů v uplynulém roce. Opomenuto nebude kompletní představení Projektu 100 ani premiéra jeho filmu: Všichni dobří rodáci režiséra Vojtěcha Jasného.

Zvláštní uvedení má za cíl zajištění místa pro projekce odlišného formátů, nehodícího se do výše zmíněných bloků. Denní program je vyplněn mnoha zajímavými snímky. Jmenujme např. Život s Kašparem, Noc nevěsty, Chlapec z Hitlerjugend či Ohněm a mečem.

Doprovodný program

O doprovodné akce nebude nouze. Pokud si budete chtít na chvilku odpočinout od sedaček promítacích síní, můžete si festival zpříjemnit návštěvou koncertů, výstav či divadel. Uslyšíte Dana Bártu či Umakart, zhlédnete výstavu fotografií Vojtěcha Jasného, souhvězdí Hollywoodu, či nakouknete do stanu Kabinetu Múz a necháte se oslnit několika představeními.

V odborném programu nahlédnete více pod slupku jednotlivých témat filmové kinematografie a setkáte se s hosty zahraniční i domácí sféry. Pomocí přednášek, panelových diskuzí, kinolektorátů či workshopů si tak podstatně rozšíříte obzory.

Pokud se zajímáte o fotografování, můžete se přihlásit na čtyřdenní workshop s Karlem Cudlínem, význačným českým fotografem. K dalším osobnostem, jež budou součástí letošního festivalu patří herec Josef Abrhám, režisér Jerzy Hoffman či herec a duší režisér Jan Kačer a mnoho dalších.

Jak se akreditovat?

V případě, že se chystáte na LFŠ poprvé, musíte provést registraci. Poté pomocí údajů, jež vám dorazí e-mailovou poštou, provedete akreditaci.  K akreditační kartě se váže i vaše fotografie. Nejvhodnější je ji elekronicky nahrát rovnou do akreditačního systému. Vyhnete se tak případným frontám při fotografování na místě a jednou ranou si můžete s akreditací zařídit i ubytování. V případě jednodenního pobytu není fotografie potřeba.

Přes akreditační systém si lze zakoupit i vstupné na doprovodné akce, čímž můžete využít slev, které na platbu v místě nejsou poskytovány. Vstupenky počkají na vaše vyzvednutí v kině Hvězda nejpozději do 16 hodin v den konání dotyčného programu. Existují jednodenní, čtyřdenní či akreditace na celou dobu pobytu festivalu.

U jednodenního typu není potřebná registrace, ale není zde zaručené ubytování přes systém nebo možnost uplatnění různých slev (studentské, seniorské, členům FK či držitelům ZTP).

Kolik to stojí?

Jednodenní akreditace: 250 Kč
Čtyřdenní akreditace : 800 nebo 700 Kč (po slevě)
Devítidenní akreditace: 1 400 nebo 1 200 Kč (po slevě)

Více o akreditacích se dozvíte na stránkách Letní filmové školy.

Kde a jak se ubytovat?

Nocleh je možné si zajistit přes akreditační systém pouze v případě čtyřdenního či devítidenního pobytu. Přespat můžete dle libosti ve vlastním spacáku, na koleji či v hotelu. A pokud výčet ubytování LFŠ není vaše gusto, obraťte se na Městské informační centrum na Masarykově náměstí. Zajisté vám poradí další místa, jež budou lahodit vašemu spánku.

Cena za místečko vašeho spacáku se pohybuje na osobu od 70 Kč do 100 Kč za noc. Prostory k tomu vyhrazené najdete v ZŠ Sportovní, ZŠ Unesco, Diakonie, Kemp Diakonie či Kemp UTB. Noční živlové, ubytovaní na ZŠ, se nemusí bát přísné večerky, a to díky nonstop vrátnicím.

Pokud dáváte přednost studentské posteli, zamiřte na Internát Mojmír či Koleje UTB. V Internátu Mojmír vás nechají složit hlavu za poplatek 250 Kč za noc a v Koleji UTB zaplatíte 330 Kč za noc.

Větší komfort vám nabídnou hotely Penzion Janett, Hotel Morava a Penzion Mannet, jejichž ceník nabízí jednu noc od 590 Kč za jednolůžkový pokoj. Více o hotelových službách se dozvíte na jednotlivých webech či webu Letní filmové školy.

Tipy a doporučení

Po příjezdu na místo si zkontrolujte ubytování a informujte se o dalších podrobnostech souvisejících ať už s přespáním, samotnou LFŠ (například půjčení kol), nebo s mimo festivalovými aktivitami.

Z důvodu omezené kapacity choďte na promítání včas. Vstup na stojáka se zde z důvodu protipožárních opatření netoleruje. Pro usnadnění a urychlení dopravy mezi různými stanovišti nabízí LFŠ kola nejrůznějších typů.

K zapůjčení jsou od 20 Kč za jízdu nebo je zde možnost zakoupení permanentky. Půjčovna, jež se nachází naproti kinu Hvězda, je otevřena denně po celou dobu festivalu.

Zážitek z této velkolepé kulturní akce si nemusí nechat ujít ani lidé se zdravotním postižením, neboť i na ty LFŠ myslela a uzpůsobila k tomuto účelu prostory.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Letní filmová škola 2013. Nabízíme základního průvodce festivalem