Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

LFŠ 2013 nabídne držitele Oscara i tvorbu nejstaršího režiséra světa

Martin Peška

Martin Peška

13. 6. 2013

Největší tuzemský nesoutěžní filmový festival, Letní filmová škola (LFŠ), který se koná od 26. července do 3. srpna v Uherském Hradišti, nabídne výběr toho nejlepšího z tvorby 104letého Manoela de Oliveiry. Přijet má i několik hostů včetně Allana Starskiho, který je držitelem Oscara za výpravu k filmu Schindlerův seznam.

Kromě projekcí nejzásadnějších filmů nejstaršího, stále aktivního, režiséra na světě chtějí organizátoři LFŠ představit v rámci sekce Fokus historicky bohatou a v současné době velmi progresivní portugalskou kinematografii. Festival má svou návštěvou poctít i režisér Pedro Costa.

„Do Uherského Hradiště při této příležitosti přijede jeden z celosvětově neuznávanějších autorských režisérů současnosti Pedro Costa, kameraman vizuálně naprosto výjimečných filmů (např. Tabu režiséra Miguela Gomese) Rui Pocas a odborník na portugalský film Francisco Nazareth,“ stojí v tiskové zprávě LFŠ.

Mezi dalšími oznámenými hosty, kteří mají zavítat na LFŠ, můžeme jmenovat například zástupce jugoslávského, nyní srbského filmu režiséra Gorana Paskaljeviče, který studoval v Praze na FAMU. Dále můžeme zmínit pravděpodobně nejznámějšího režiséra z pobaltského prostoru Ilmara Raaga, který proslul zejména svým do jisté míry kultovním snímkem Zkažená mládež z roku 2007 líčícím chlapeckou šikanu.

Snímek Zkažená mládež. Zdroj: Distributor filmu

Snímek Zkažená mládež. Zdroj: Distributor filmu

Program se rozroste o nově ohlášené polské historické velkofilmy, kdy by v rámci cyklu Visegrádský horizont měli být představeni i Křižáci Alexandra Forda a hostem sekce se stane režisér Jerzy Hoffman.

Díky spolupráci pořadatelské Asociace českých filmových klubů s Národním filmovým archívem, který letos slaví 70. výročí vznikne na festivalu mimořádná programová sekce Širokoúhlá šedesátá. Cílem, podle slov pořadatelů, není rekapitulovat vzepětí české kinematografie během 60. let, ale podívat se na tato léta trochu jinak.

„Výsledkem je kolekce černobílých širokoúhlých snímků nejrůznějších žánrů, které jsou v dnešní technicky revoluční době oslavou klasického vyprávění a prezentace,“ dodává  dramaturg LFŠ Jan Jílek.

Vstupné na LFŠ je možné v současnosti zakoupit formou akreditace na stránkách www.lfs.cz za 1 000 korun. Od 16. června vyjde devítidenní akreditace na 1 400 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

LFŠ 2013 nabídne držitele Oscara i tvorbu nejstaršího režiséra světa