Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Letiště zdobí obří gobelín k poctě Havlovi. Podpořil ho Bono Vox a další

Petr Pečenka

Petr Pečenka

10. 12. 2012

V neděli 9. prosince byl na Letišti Václava Havla odhalen originální velkoformátový gobelín navržený Petrem Sísem. Podporou a financováním díla uctili Havlovu památku i ti nejznámější světoví umělci.

obr. detail

Detail Gobelínu: hejno ptáků ve tvaru postavy Zdroj: Letiště Praha

Vznik gobelínu inicioval zakladatel organizace Art for Amnesty International Bill Shipsey jménem Amnesty International a podpořilo jej pět světových umělců – Bono Vox a The Edge ze skupiny U2, Peter Gabriel, Sting a Yoko Ono Lennon. Tapiserie úctyhodných rozměrů 5 x 4,25 metrů bude věnována Nadaci Dagmar a Václava Havlových a vystavena v Terminálu 2 nedávno přejmenovaného letiště.

Tvůrce gobelínu Petr Sís zvolil jako motiv svého díla hejno ptáků. To letí nad Prahou ve formaci připomínající člověka, z kterého vyzařuje láska. Postava na obrázku má proto malé červené srdíčko. Navíc srdce bylo vždy nedílnou součástí Havlova podpisu. Podle grafické předlohy byl gobelín ve finále utkán mistry svého oboru ve francouzském Aubussonu.

Bylo nám ctí nazývat Václava přítelem

Slavnostnímu ceremoniálu byli přítomní kromě Havlovy manželky Dagmar a ministra Karla Schwarzenberga i známí čeští umělci jako např. Bořek Šípek nebo David Černý – ten navíc jako dárek pro Billa Shipseyho přinesl vlastnoručně upravenou elektrickou kytaru. Samozřejmá byla i účast samotného tvůrce gobelínu Petra Síse.

obr. full

Postava se vznáší nad Prahou

Yoko Ono Lennon při této příležitosti řekla: „Je pro mne ctí být spojována s touto nádhernou tapisérií věnovanou velkému umělci Václavu Havlovi. Obzvláště jsem potěšena, že bude vystavena ve městě, ve kterém se nachází Zeď věnována Johnovi. Oba dva – Václav i John vášnivě věřili ve svobodu. Tapisérie a Zeď budou navždy připomínány jako symboly svobody.

Petr Gabriel vyjádřil svůj postoj slovy: „Nahradit něco studeného a krutého postaveného na strachu něčím, co je teplé, lidské a založené na naději, je tím nejdůležitějším úkolem umění. Dvacet tři let po Sametové revoluci, vidíme podobné boje o moc odehrávající se po celém světě. V Arabském jaru, Africkém jaru a také v počátcích Ruského jara, si připomínáme znovu a znovu, proč je Václav Havel tak důležitý pro celý svět.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Letiště zdobí obří gobelín k poctě Havlovi. Podpořil ho Bono Vox a další