Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Lesní ovoce: Odhalte poklady přírody, které prospějí vašemu zdraví

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

18. 7. 2011

Lesní království v sobě ukrývá jakousi pokladnici zdraví. Právě teď v něm můžeme objevit planě rostoucí ovoce, které nejen že skvěle chutná, ale také dokáže chránit náš organismus před škodlivinami, utišit bolest nebo zkrášlit naši pleť. A proto – vzhůru do lesa!

FOTO: Borůvky

Borůvky jsou nejlepší prevencí onemocnění močových cest. Foto:sxc.hu

Borůvky, maliny nebo ostružiny jsou důležitým zdrojem vitamínů. Chuť lesního ovoce vás osvěží v horkých letních dnech a jejich využití v kuchyni má nespočet variací.

Maliny

Maliny, především ty lesní, jsou vynikajícím prostředkem pro udržení dlouhotrvajícího zdraví. Ukrývají v sobě množství tříslovin, které jsou potřebné pro detoxikaci jater a významné jsou také antioxidanty, které se ukrývají v barvivu plodů.

FOTO: Maliny

Pochutnejte si na malinách, vaše játra vám poděkují. Foto: sxc.hu

Čím jsou tedy maliny růžovější, tím více antioxidantů mají. Malinový džem je králem mezi zavařeninami – připravte si na zimu větší zásobu, v chladných dnech na něj zaručeně dostanete chuť!

Borůvky

Pro jejich barvu se jim někdy přezdívá modré jahody a barví tak výrazně, že je téměř nemožné je konzumovat na veřejnosti. Na druhou stranu, nejvíce si je vychutnáte doma na zahradě, jen tak s cukrem a smetanou, a tam vás nikdo nevidí.

Borůvky jsou známé svými příznivými účinky na močové ústrojí a stejně jako lesní maliny obsahují prospěšné třísloviny. Horké borůvky, svařené s cukrem, jsou výbornou polevou na letní dezerty nebo na nadýchané lívanečky.

Jahody

Planě rostoucí jahody přivolávají lásku – alespoň to tvrdí severská mytologie, podle které stačí u sebe nosit váček s čerstvě natrhanými plody a výsledek v podobě vysněného protějšku je zaručen. Co je ovšem ověřené, to jsou účinky jahod na lidský organismus.

FOTO: Lesní jahoda

S problematickou pletí zatočí voňavá jahodová maska. Foto: sxc.hu

Díky obsahu přírodních kyselin pomáhají v boji proti ledvinovým a močovým kamenům a antibakteriální účinky jahod se dají využít při léčbě akné. Lesní jahody v sobě také ukrývají mangan, který podporuje činnost enzymů, a zlepšuje tak trávení.

Ostružiny

Keříky, obsypané malými, tmavě růžovým nebo fialovými plody, rostou na kraji lesa – tam, kam dopadá nejvíc slunečních paprsků.

Díky vysokému obsahu látek zvaných bioflavonoidy (chrání naše tělo před oxidací) je konzumace ostružin prospěšná při onemocněních cévní soustavy, při vysokém krevním tlaku a odborníci potvrdili, že pomáhá i při poruchách erekce u mužů.

FOTO: Ostružiny

Čaj z listů ostružiníku je první pomocí při nachlazení. Foto: sxc.hu

I listy ostružiníku mají léčivé účinky – působí protizánětlivě, a dají se tedy využít při nachlazení, bolesti v krku nebo na omývání hojících se ran.

S lesním ovocem se dá kouzlit i v kuchyni. Upečte koláč, nebo pro změnu připravte sladkou večeři – palačinky plněné čerstvými lesními plody.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Lesní ovoce: Odhalte poklady přírody, které prospějí vašemu zdraví