Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Laurent Binet: Přítomnost pro nás nikdy není dostatečně uspokojivá

Lauren Binet

!EXKLUZIVNĚ! Francouzskou Goncourtovu cenu za první román letos obdržel francouzský spisovatel Laurent Binet za román o druhé světové válce, operaci Antropoid a Reinhardu Haydrichovi nazvaný HHhH. V Česku Binet strávil mnoho času už při přípravě díla, nedávno přijel i na představení překladu své knihy. Za pomoci překladatele jsem si s ním necelou hodinu povídala o historii, jeho knize i o Praze a Paříži.

Lauren Binet na prohlídce katedrály sv. Patra a Pavla

Laurent Binet na prohlídce katedrály sv. Patra a Pavla, vpravo překladatelka knihy HHhH Michala Marková, Zdroj: argo.cz

HHhH je vaše první velké dílo, určitě máte v plánu v psaní pokračovat. Bude se i další vaše tvorba týkat historie nebo budete psát smyšlené příběhy?

Moje další kniha nebude přímo historická, ale stále se bude týkat vztahu mezi fikcí a realitou. To je totiž to, co mě zajímá. Kniha HHhH je z reálného prostředí, ta další bude z prostředí fiktivního, bude hravější.

Takže už na něčem pracujete?

První stránky jsem začal psát, když jsem končil s HHhH.

Bude vaše nová kniha také tak obsáhlá?

Asi ano. Mám pocit, že romány by měly být dlouhé.

Nemyslíte si, že dnes lidé čtou spíš kratší texty?

Ano, ale já nemám rád krátké příběhy. Nevím, prostě je to můj styl.

Máte raději minulost, přítomnost nebo budoucnost?

Jako každý jiný jsem znepokojen minulostí, bojím se budoucnosti a snažím se užít si přítomnost. Jde to ale těžce.

Místo, kde byl spáchán atentát na Heydricha

Místo, kde byl spáchán atentát na Heydricha, Zdroj: commons.wikimedia.org

Myslíte si, že se minulost opakuje?

Někdo řekl, že když se historie opakuje, nejdřív je to tragédie a pak fraška. (Karel Marx pozn. aut.) Nevím, jestli je to pravda, ale přijde mi, že historie se v cyklech opravdu opakuje. Doufejme, že nezažijeme druhou světovou válku znovu, ale kdo ví.

První část rozhovoru s Laurentem Binetem čtěte zde

Když jste sbíral podklady pro vaši knihu, objevil jste na druhé světové válce něco kladného?

Kladný je příběh hrdinů. Není to jen Gabčík, Kubiš a Valšík, je jich daleko víc. Dokázali porazit velké monstrum, a to je pozitivní.

Kdo další je pro vás hrdinou?

Mám opravdu hodně hrdinů. Například Václav Havel je jeden typ hrdiny. Ale hrdinové ve smyslu Gabčíka a Kubiše? Bret Easton Ellis je pro mě také hrdinou, ale ne ve stejném smyslu. Obdivuji ho stejně jako další literáty nebo některé politiky. Pravda je, že ne každý den potkáme někoho, jako byl právě Gabčík a Kubiš.

Co někdo z francouzské historie?

Například Charles de Gaulle byl velký člověk. Nejsem si ale jistý, jestli někoho z francouzské historie považuji za takového hrdinu, jako byli Gabčík s Kubišem. Můžu někoho obdivovat, ale není pro mě legendou. Kromě Gabčíka a Kubiše je pro mě legendou třeba i Che Guevara nebo ruský odstřelovač Zaitsev. Z francouzské historie mě teď nikdo nenapadá.

Lauren Binet

Držitel Goncourtovy ceny za první román, Zdroj: commons.wikimedia.org

Myslíte, že byste byl schopen něčeho podobného jako tito muži?

Nemyslím si, uměl bych jim přinést akorát tak kafe.

Píšete, že bývalé Československo je vaše nejoblíbenější země a Praha nejkrásnější město. Platí to pořád?

Je to velice subjektivní. Benátky jsou třeba hezčí, emočně je pro mě ale důležitější Praha. Mám odsud spoustu suvenýrů, a navíc některé mé osobní příběhy jsou s Prahou spojené.

Já naopak miluji Paříž. V čem je pro vás Praha lepší?

Je to jako s rodinou. Máte ji rád, ale velmi často vás štve. Je to podivuhodné, vy jako Češka máte raději Paříž, já jako Francouz Prahu. Je to zajímavější než milovat jen svou zemi.

Reinhard Heydrich

Reinhard Heydrich, Zdroj: commons.wikimedia.org

Myslíte si, že lidé obvykle chtějí to, co nemohou mít?

Ano, je to to samé jako s přítomností a budoucností. Přítomnost pro nás nikdy není dostatečně uspokojivá, proto od budoucnosti očekáváme mnoho věcí.

Laurent Binet je osmatřicetiletý francouzský spisovatel, který za své první velké dílo získal prestižní francouzskou Goncourtovu cenu za první román. Jeho více než tří set stránkové dílo nese název HHhH – jedná se o německou zkratku přezdívky Reinharda Heydricha (Himmlerův mozek se jmenuje Heydrich; Himmlers Hirn heißt Heydrich). Binet v knize popisuje důležité momenty druhé světové války, ale hlavně se věnuje operaci Antropoid. Hlavním aktérům této akce, Gabčíkovi, Kubišovi a Valšíkovi se při ní podařilo zranit Hendricha, který následně zemřel.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Laurent Binet: Přítomnost pro nás nikdy není dostatečně uspokojivá